Aşiretlerin barış yemeğinden kareler

Ahmet Türk'ün lideri olduğu Türk ve Temelli aşiretleri 26 yıl sonra barıştı.

Aşiretlerin barış yemeğinden kareler

Ahmet Türk'ün aşireti ve Temelli aşireti arasındaki kan davası barış yemeğiyle sona erdirildi. Yemek için 500 oğlak, 5 ton pirinç ve 5 bin ekmek kullanıldı.

1/ 11
Aşiretlerin barış yemeğinden kareler

DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ün liderliğini yaptığı 'Türk aşireti' ile 'Temelli aşireti' arasındaki husumet 1984 yılında başladı. Bölgenin en güçlü aşiretlerinden Metinan'a bağlı olan Temelli ailesinin ileri gelenlerinden Cebrail Temelli ile Şerif Temelli'nin içinde bulunduğu otomobil Derik İlçesi'nen Bozbayır Köyü'ne giderken kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından otomatik silahlarla tarandı. Olayda, Cebrail Temelli öldü, yaralanan Şerif Temelli'nin 4 parmağı koptu.

2/ 11
Aşiretlerin barış yemeğinden kareler

TÜRK AŞİRETİNİ SUÇLADILAR
Temelli ailesi olayı terör örgütü PKK'nın üstlenmesine rağmen onları azmettirenlerin liderliğini Ahmet Türk'ün yaptığı bölgenin bir diğer güçlü aşireti olan Türk aşiretinin yaptığını ileri sürerek kin güttü. Mardin'in yanı sıra Diyarbakır ve Şanlıurfa'ya kadar etkin olan Türk aşiretinden bir çok kişi PKK'ya katıldı. Buna karşılık Temelli ailesinin fertlerinin bir bölümü korucu oldu. PKK'ya karşı örgütlenen ve askeri operasyonlarada katılan Temelli aşiretinin yaklaşık 60 olan korucu sayısı, son dönemde 20'ye kadar düştü.

3/ 11
Aşiretlerin barış yemeğinden kareler

26 YIL SONRA BARIŞTILAR
Bölgenin iki güçlü ailesinin aralarında bulunan ve Mardin ile yöresini olumsuz yönde etkileyen husumet Şırnak, Mardin ve Diyarbakır'dan sözü geçen bazı önemli kişilerin yanı sıra aşiret liderlerinin de araya girmesiyle 26 yıl sonra mutlu sonla noktalandı.
Temelli ailesinin barışı kabul etmesiyle Mardin'in Derik İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıktaki 250 nüfuslu 45 haneli Bozbayır Köyü'nde tören düzenlendi. Mardin'in yanı sıra Şanlıurfa, Diyarbakır ve Şırnak yöresinden de her iki aşiretin mensubu yaklaşık 5 bin kişi barış için köye akın etti.

4/ 11