Asırlardır hayat kurtarıyor

Muğla'da kullanılan baca sistemi sayesinde, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenme vakaları yaşanmıyor.

Asırlardır hayat kurtarıyor

Muğla'da 19. yüzyıldan bu yana kullanılan baca sistemi, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenme vakalarının önüne geçiyor. Özel yapısı sayesinde yüzyıllardır ev sahiplerini karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı koruyan Muğla bacası, aynı zamanda kentin sembolü durumunda.

AA

1/ 13
Asırlardır hayat kurtarıyor

19. yüzyılda Rum ustaların tasarlandığı bilinen, üzeri kapalı, geniş ağızlı bacalar, yörenin geleneksel çatı örtüsü malzemesi, oluklu kiremitle yapılıyor. Muğla bacası, özellikle yağmurda sert esen rüzgarı kesecek biçimde, dikdörtgen olarak yapılıyor ve dört tarafı açık olduğu için baca tıkanmalarını ve tütmesini engelliyor.

2/ 13
Asırlardır hayat kurtarıyor

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, yaptığı açıklamada, kentin simgesi haline gelen Muğla bacasının, sit alanındaki yeni yapılara şart koşulduğunu söyledi

3/ 13
Asırlardır hayat kurtarıyor

Muğla'nın ülkenin en çok yağış alan illerinden olduğuna değinen Gümüş, halk arasında "Deli Memet" olarak adlandırılan poyrazla karışan yağmurun her yönden yağması nedeniyle, halkın ihtiyacına göre bir baca şekillendirmesinde etken olduğunu söyledi.  Gümüş, 28 yağlı kiremitle kısa sürede inşa edilebilen bacaların onarımının da kolay olduğunu belirtti.

4/ 13