Asker Diyarbakırda sloganlarla yürüdü

Atatürk'ün Diyarbakır'a gelişinin 73'üncü yıldönümü kutlandı.

Asker Diyarbakırda sloganlarla yürüdü

Mustafa Kemal Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişinin 73’ncü yıldönümü kentte düzenlenen törenlerle kutlanırken, askerler Diyarbakır caddelerinde ‘şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganlarıyla yürüdü.

1/ 21
Asker Diyarbakırda sloganlarla yürüdü

Atatürk’ün 15 Kasım 1937 yılında Diyarbakır’a gelişinin 73’ncü yıldönümü, çeşitli etkinliklerle kutlandı. Diyarbakır Tren Garı’nda Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolak, 2’nci Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Akın Öztürk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Sağlam ile kurum müdürleri, öğrenciler ve askerlerin katıldığı törende, Atatürk’ün Diyarbakır’a trenle gelişi temsili olarak canlandırıldı. Vali Mustafa Toprak, Atatürk’ün kente gelişindeki konuşmasını okurken, öğrencilerin folklor gösterisine de halay çekerek eşlik etti.

2/ 21
Asker Diyarbakırda sloganlarla yürüdü

Okunan şiirlerin ardından tören, kortej yürüyüşü ile devam etti. İstasyon Caddesi'nde başlayan kortej yürüyüşünde 7’nci Kolordu Komutanlığı ile 2’nci Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı askerler, slogan ve marşlarla yürüdü. Anıt parka kadar 1.5 kilometre yürüyen kortejdeki askerler ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’, ‘Her Türk asker doğar’, ‘Ordu millet elele’, ‘güçlü ordu, güçlü Türkiye’, ‘Her şey vatan için’ sloganları attı. Askerlerin geçişi sırasında bazı vatandaşların askerleri alkışlaması ve pencerelerden bayrak açmaları dikkat çekti. Tören anıt parktaki Atatürk anıtına çelenk bırakılması ile son buldu.

3/ 21
Asker Diyarbakırda sloganlarla yürüdü

4/ 21