Askeri birliklerde casusluk araması

Askeri birliklerde casusluk araması

İzmir'deki askeri casusluk davasında duruşmalar 16 Nisan'da başlıyor. Pandora isimli dosyada işadamı Ali Ağaoğlu ile ilgili bazı şifreli konuşmalara yer verilmiş.

1/ 18
Askeri birliklerde casusluk araması

İZMİR'deki 'gizli bilgi ve belge bulundurma' suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker 79'u tutuklu, toplam 357 sanıklı davada 315 dosyadan oluşan ek klasörler davanın avukatlarına teslim edildi. Daha önce şifresi kırılamadığı için açılamayan 'Pandora' adlı dosyanın dökümleri de ek klasörler içinde yer aldı.

2/ 18
Askeri birliklerde casusluk araması

Mahkeme tarafından görevlendirilen bilirkişiler Adli Bilişim Uzmanı Suat Işık, Özgür Yıldız, Suat Güraycan, Serdar Özkaya, Emre Akyol ve Ziyattin Kurt tarafından, Savcılık iddianamesinde şifresi kırılamadığı açılamadığı belirtilen 'Pandora' isimli dosya da açıldı. Dosyanın kırılmasıyla örgütün tüm işleyişi, örgüt üyelerinin bilgi ve belge toplama yöntemleri, aralarındaki konuşmalar deşifre edildi.

3/ 18
Askeri birliklerde casusluk araması

Bilirkişi raporlarında, İstihbarat Karşı Koyma (İKK) Şube Müdürü Hava İstihbarat Yarbay Fuat Selvi imzasıyla 2002 yılında hazırlanan 'askeri okullara öğrenci alımında dikkat edilecek hususlar' konulu bölümde irticai okul, yurt ve dershanelerin listelendiği ve bu kurumlarla ilgili 'fraksiyon' başlığında 'Nurcu', 'Gülenci', 'Süleymancı', 'Adnan Oktar Grubu', 'Tacettin Eğitim Vakfı' gibi tanımlamaların bulunduğu belgelere yer verildi.

4/ 18