Atama kararnamesinin şifreleri

Emniyette beklenen İl Emniyet Müdürleri kararnamesi çıktı.

Atama kararnamesinin şifreleri

Emniyette beklenen İl Emniyet Müdürleri kararnamesi de çıktı. 15 İl Emniyet müdürü merkeze çekilirken, 24 ile emniyet müdürü atandı. Merkeze alınan 4 emniyet müdürünün açıklama ve operasyonları çok tartışılmıştı.

İşte o isimler :

1/ 18
Atama kararnamesinin şifreleri

Diyarbakır’a ilk atandığında daha önce söylediği bir cümleyi tekrarlayınca siyasi partiler ve toplumun diğer kesimlerinden çok sert tepki görmüştü : “Dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız insan değilsiniz…”

Başbakan Erdoğan, o dönemde yaptığı konuşmada Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'e sert çıkarak; “Yerimizi iyi bileceğiz, görevimizi yapacağız. Bırakın siyaseti siyasetçiler yapsın… Eline silah alan çocukları iyi çocuklardı diyerek mazur gösteren anlayışa prim vermedik, onları da savunamayız. Biz evlatlarımızı katleden ve bu mücadeleler esnasında ölen terörist için de ağlamayız. Bunu böyle bilmeye de mecburuz. Kalkıp da birilerini memnun etmek için böyle ifadeler kullanamayız” demişti...

2/ 18
Atama kararnamesinin şifreleri

Uzun yıllar emniyetin istihbarat biriminde görev yaptı. İstihbarat Daire Başkanlığı’nda iken Güvenlik Daire Başkan Yardımcılığı’na kaydırıldı. Birinci sınıfa terfi ettikten hemen sonra da Isparta İl Emniyet Müdürlüğü’ne atandı. Gürkan, Adana İl Emniyet Müdürü olduktan sonra da bir çok proje geliştirdi. Ancak, Hükümetin dershane kararları ile birlikte gerilen ortamda yaptığı operasyonlarla adından söz ettirdi.

Adana’dan Suriye’ye götürülen TIR’ı durdurup arama yaptırdı. Bini aşkın roket başlığının bulunduğu TIR’la ilgili hemen basın açıklaması yapıp, fotoğraf ve görüntülerini dağıttırdı… Oysa bu TIR’ın MİT’in kontrolünde olduğu ve kontrollü teslimat yaptığı iddia edilmişti.

3/ 18
Atama kararnamesinin şifreleri

Bu olaydan bir ay sonra bu kez ikinci TIR olayı patlak verdi… MİT kontrolünde yol alan TIR durduruldu. İkinci kriz çıktı. Bu TIR’la ilgili ihbarın da polis tarafından yapıldığı iddia edildi. Kriz çıktı. TIR’ı durduran güvenlik birimleri hakkında hemen işlem yapıldı. Savcının ısrarına rağmen arama izni verilmedi. TIR Ankara’dan gelen talimatla yoluna devam etti.

Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç'ın görev yaptığı dönemde Hatay’da bir çok olay yaşandı. Gezi Parkı olaylarında bir genç yaşamını yitirdi. Reyhanlı’da patlama meydana geldi. 54 kişi yaşamını yitirdi.

4/ 18