Aydın enerji üretim merkezine dönüşüyor

Aydın enerji üretim merkezine dönüşüyor

Dünyanın en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarına sahip Aydın’da jeotermal ve rüzgar’dan sonra güneş enerjisinden de elektrik üretim dönemi başladı. Aydın’ın Karpuzlu ilçesinde yüzlerce dönüm alan özel teşebbüs tarafından güneş enerji santraline dönüşmeye başladı. 

1/ 7
Aydın enerji üretim merkezine dönüşüyor

Türkiye’nin en fazla güneş gören illerinin başında yer alan ve yılın 305 günü Aydın’da sıcak yüzünü gösteren güneş Aydın’ı yatırım merkezine dönüştürecek. Barajlar, jeotermal santraller ve rüzgar güllerinden sonra güneş enerji santralleri ile ülkenin enerjide dışa bağımlılığından kurtulmasının hedeflendiği bunda da Aydın’ın öncü olmasının beklendiği belirtildi.

2/ 7
Aydın enerji üretim merkezine dönüşüyor

Aydın'ın Karpuzlu yolu üzerinde değişik firmalar tarafından güneye bakan meyilli arazilerde hummalı bir çalışma ile yüzlerce dönüm alana Güneş Enerji Santrali (GES) kurulmaya başlandı. Sadece 5 ortaklı bir firma tarafından 100 dönüm alana yerleştirilen 21 bin 120 güneş enerjisi paneli ile günlük 5,5 megavat elektrik üretilmesinin hedeflendiği Aydın’da kurulan GES santrallerinde de yılın ortalama 305 günü üretim yapıldığı geri kalan 60 günde yağış ve havanın bulutlu olması nedeniyle üretim yapılamadığı belirtildi.

3/ 7
Aydın enerji üretim merkezine dönüşüyor

Çine Karpuzlu yolu üzerinde Karpuzlu girişinde Güneye bakan bir dağın eteğine Bekiroğlu Harita, Kayhan Güney, Mustafa Üretmen, Erkan Özkaya ve İhsan Sandıkçıoğlu ortaklığında kurulan Güneş Enerji Santrali (GES) ile günlük 5.5 megavat elektrik üretiminin hedeflendiği belirtildi. Bunun gibi kurulmakta olan ve kurulacak olan çok sayıda Güneş Enerji Santrali ile bölgenin elektrik enerjisi üretiminde önemli bir merkez olmasının beklendiği ifade edildi.

4/ 7