Aydın Menderesin ardından ne dediler?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ümran Menderes'e taziye mesajı gönderdi

Aydın Menderesin ardından ne dediler?Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ümran Menderes'e taziye mesajı gönderdi.

Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yer alan bilgi notuna göre Başbakan Erdoğan, Büyük Değişim Partisi ve eski Demokrat Parti genel başkanlarından, TBMM eski üyesi Aydın Menderes'in vefatı sebebiyle eşi Ümran Menderes'e bir taziye mesajı göndererek, üzüntülerini bildirdi.

1/ 14
Aydın Menderesin ardından ne dediler?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: "Asil bir babanın oğluydu"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Menderes ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi. Arınç, ''Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi'' dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Twitter'daki hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamalarda, eski Başbakanlardan Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes'in hakkın rahmetine kavuştuğunu öğrendiğini ve çok üzüldüğünü belirtti.

''Kendisi ile kısa süreli de olsa aynı çatı altında siyaset yapma imkanım oldu'' diyen Arınç, ''Her şeyden önce milletinin gönlünde taht kurmuş asil bir babanın oğluydu. Babasına layık bir evlat olduğunu tüm yaşamı boyunca büyük bir vakarla gösterdi'' ifadelerini kullandı.

Arınç, değerlendirmelerinde şunları kaydetti:

''Hepimizin de bildiği gibi feci bir kazanın ardından uzunca bir süredir tekerlekli sandalyeye mahkum yaşıyordu. Ama bu döneminde de hiç boş durmadı. Yazdı, analizler yaptı, konferanslar verdi. Bir aydın olarak yaşadığı topluma hasta yatağında, bu şekilde faydalı olmaya çalıştı. Kendisi ile en son TRT'nin yaptığı Ali Adnan Belgeseli'nin gala gecesinde bir araya gelmiştim. Hiç unutamadığım şu sözleri o akşam salonda bulunan hepimizi gözyaşına boğmuştu.

Demişti ki; 'Annemi çok seviyordum. Babamı da. Hala da ikisini çok seviyorum. Ama son zamanlarda babamı çok özlüyorum. Rabbim ikisini de cennette birbirine kavuştursun. Bu dünyadaki çileli yaşamları inşallah orada huzura kavuşur.'

Ben başta acılı eşleri olmak üzere Menderes ailesinin tüm sevenlerine, dostlarına başsağlığı diliyorum. Allah rahmet etsin.''

2/ 14
Aydın Menderesin ardından ne dediler?

DSP Genel Başkanı Masum Türker: "Daima önemle anılacaktır''

DSP Genel Başkanı Masum Türker, ''Sayın Menderes, siyaset dünyamızın dürüst, saygın ve önemli kişiliklerinden birisi olarak daima önemle anılacaktır'' ifadesini kullandı.

Türker, yaptığı açıklamada, Aydın Menderes'in vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirtti.
Masum Türker, ''Sayın Menderes, siyaset dünyamızın dürüst, saygın ve önemli kişiliklerinden birisi olarak daima önemle anılacaktır. Menderes'e rahmet, ailesine ve sevenlerine de başsağlığı ve sabır diliyorum'' dedi.

3/ 14
Aydın Menderesin ardından ne dediler?

TBMM Başkanı Cemil Çiçek: "Çok değerli bir siyaset adamıydı''

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Aydın Menderes'in vefatına ilişkin, ''Gerçekten ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi. Çok değerli bir siyaset adamıydı'' dedi.

Çiçek, Aydın Menderes'in hayatını kaybettiği Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne geldi.
Hastanede, Başhekim Prof. Dr. Murat Bozkurt'tan bilgi alan Çiçek, Menderes'in ailesiyle de görüşerek başsağlığı dileğinde bulundu.

Çıkışta gazetecilere açıklama yapan Çiçek, ''Rahmetli Aydın Menderes, vatanı ve milleti için, ülkemizin ve insanımızın mutluluğu ve refahı için hizmet etmiş ve karşılığında da bedelini idam sehpasıyla ödemiş çileli bir babanın; eşinin, çocuklarının acısını uzun yıllar çekmiş yüreğinde hissetmiş yine çileli bir annenin ve ailenin ve aynı şekilde uzun yıllar çile çekmiş bir evladıydı'' diye konuştu.

Menderes'e Allah'tan rahmet dileyen Çiçek, şunları söyledi:

''Kendini yakinen tanıyoruz. Uzun yıllar hukukumuz da oldu. Gerçekten ismi gibi aydın ve aydınlık fikirlerin sahibiydi. Çok değerli bir siyaset adamıydı. İnşallah Allah ailesiyle beraber, babasıyla, annesiyle, kardeşiyle beraber onu cennetinde buluşturur. Cenabı Hak'tan bunu temenni ediyorum. Mekanı cennet olsun. Milletimizin, ailesinin ve sevenlerinin başı sağolsun, söylenecek budur. Onun Fatihalarla inşallah yarın öğleyin Hacıbayram Camii'nde namazını kılacağız. Pazar günü de öğle namazında Fatih Camii'nde cenaze namazı kılınacak. Hakkın rahmetine böylece uğurlamış olacağız. Allah rahmet eylesin, hepimizin başı sağolsun.''

''Menderes'in ölüm nedeniyle ilgili bir bilgi alıp almadığının'' sorulması üzerine Çiçek, ''Sebebinin bir önemi yok artık bu saatten sonra, hayır dua etmekten başka...'' dedi.

Çiçek, ''Ölümünden önce Menderes ile görüşme fırsatının olup olmadığının'' sorulmasına karşılık ise ''Sizin haberiniz olmadan geldim, daha evvel buraya başhekim bilir. Biraz böyle işleri kapalı götürüyoruz. O zaman da zaten sıkıntı çekiyordu. Hakkın takdiri budur, buna razı olmak ve hayır dua etmek lazım. Hayırla yad etmek lazım. Allah rahmet eylesin'' diye konuştu.

''Cenaze törenine katılıp katılmayacağının'' sorulması üzerine de Çiçek, cenazeye katılacağını kaydetti.

4/ 14