Badem dehşet saçtı !

Su parkından kaçan Akdeniz foku Badem´e tatilciler evcil hayvan muamelesi yapınca yine sorun yaşandı.

Badem dehşet saçtı !

MUĞLA'nın Marmaris İlçesi'ndeki konulduğu kafesi parçalayıp kaçan ve Milas´ın Ören sahillerine dönen Akdeniz foku Badem´e tatilciler evcil hayvan muamelesi yapınca yine sorun yaşandı. Çevresine toplanan yüzlerce kişinin ilgisinden sıkılan, sevmeye, yüzgecinden çekmeye çalışan, hatta korkutmak için taş atan tatilcilerin kızdırdığı Badem iki kişiyi hafif yaraladı. Çevreciler ve uzmanlar Badem´i insanlardan korumak için ``Badem´i seviyorsan yanaşma'' adıyla başlatılan proje kapsamında 5 bin bildiri dağıttı.

1/ 20
Badem dehşet saçtı !

Ören Halk Plajı'nda ortaya çıkan Badem, tatilcilerin sevgi gösterilerine maruz kaldı. Plajda şezlongların üzerinde, balıkçı teknelerinde güneşlenen, balıkçılarla oynayan Badem'e yönelik ilgi sorun yarattı. Kıyıya çıktığında fok Badem´in başında yüzlerce kişi toplanıp, fotoğraf, görüntü çekmeye çalıştı. Bazı tatilciler bu sevgi ve ilgiyi abarttı. Kimi Badem´i evcil köpek gibi okşamak istedi, kimi tepkisini ölçmek için yüzgecini çekti. Bazıları da kumsaldan uzaklaştırmak için Badem´e taş attı. Aşırı ilgiden sıkılan badem de bazen sadece oynamak için bazen de kendini korumak için tepki verince de zaman zaman istenmeyen olaylar yaşandı. Badem'in kendilerine yaklaştığını gören anne kız, denizin ortasında demirli bir teknenin motoruna tutunup kendilerini korumak istedi. Korkan anne ve kızı tatilcilerin gayretiyle kıyıya çekildi. Badem'in denizde yüzerken ayaklarından çizik şeklinde yaraladığı iki kişi de Ören Sağlık Ocağı'na götürülüp ayakta tedavi edildi.

2/ 20
Badem dehşet saçtı !

Yılın 9 ayını İstanbul'dan gelerek Ören'de geçiren evli ve bir çocuk babası 57 yaşındaki Uğur Bingöl, ``Badem sevimli bir hayvan ancak büyüdükçe ve güçlendikçe tehlikeli olmaya başladı. Sonuçta vahşi bir hayvan ve neyi ne zaman yapacağı bilinmiyor. Benim oğlumu ve eşimi yaraladı. İkisi de artık denize girmekten korkuyor. Badem geldiği an 3 kilometre uzunluğundaki plaj anında boşalıyor. Daha kötü sonuçların meydana gelmemesi için bir an önce gerekli tedbiri almalı. Çünkü hem insanların hemde Badem'in hayatı da tehlikede'' dedi.

3/ 20
Badem dehşet saçtı !

Muğla Çevre ve Orman İl Müdürlüğü Hayvanları Koruma Kurulu Üyesi Mediha Tekin ve çevreciler ise Badem'e dokunanlara müdahale etti. Badem yüzünden denize girmeye korkanlarla çevreciler arasında sert tartışmalar yaşandı. Sahilde hayvan severlerle birlikte iki gündür nöbet tutan Tekin, ``Sık sık uyarılarda bulunmamıza rağmen, bazı sorumsuz kişiler Badem'i elleyerek ve kuyruğunu çekerek rahatsız ediyor. Denize girenler ise bademle oynayıp yüzmek istiyor, onu saldırgan hale getiriyor.

4/ 20