Bahar alerjisi yazın da göz açtırmıyor

Bahar alerjisi yazın da göz açtırmıyor

Bahar alerjisi yazın da göz açtırmıyor

Bahar ve yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte çiçek tozları, ağaç, çimen kaynaklı polenler; havuz kimyasalları alerjik bünyeli insanların hayatını zorlaştırıyor. Buna yiyecek alerjilerinin göze kadar uzanan etkileri de eklenince tedavi görmek şart oluyor. Acıbadem International Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, en çok çiçek tozları ve polenlerden kaynaklı alerjilerin görüldüğünü belirterek, gözdeki sorunları şöyle anlatıyor: “Alerji gözün üzerine örten mukozaya benzer bir dokuda tepkiye neden oluyor.

1/ 14
Bahar alerjisi yazın da göz açtırmıyor

Bu doku alerjen maddeyle karşılaşınca faaliyete geçiyor, daha çok salgı üretiyor, dokuda ödem gelişiyor, şişiyor, çocuklarda burun tıkanıklığı, gözlerde kızarıklık ve kaşıntıya yol açıyor. Vücut bunu yaparak savunma mekanizmasını harekete geçirmiş oluyor. Dokular kendilerini dış etkenlere karşı bir şekilde savunmak istiyor” diyor. Alerjik şikayetler kişiden kişiye değişebildiği gibi, en hafiften en ağıra kadar da farklı belirtileri olabiliyor.

2/ 14
Bahar alerjisi yazın da göz açtırmıyor

Göz alerjilerinin çok ağır formlarında, göz kapaklarının yapısı değişiyor. Normalde göz kapaklarının iç yüzeyi düzgün oluyor. Ancak alerjik etki nedeniyle göz kapağının iç yüzeyi, tıpkı portakal kabuğunun yüzeyi gibi bir şekil alıyor. Bu pütürlü yapılar da göz kapağının her açılıp kapanmasında korneaya sürtünüp zarar veriyor.

3/ 14
Bahar alerjisi yazın da göz açtırmıyor

Bu durumda ışık hassasiyeti kaşıntı gibi şikayetler çok artıyor, gözlerde batma ve kızarıklık oluşuyor. Böyle hastalarda gerekirse soğuk uygulama -dondurma tedavisi yapılabiliyor. Dr. Nezih Özdemir çocuklarda ayrıca bazı meyvelerin, özellikle de çileğin alerjik tepkilere neden olduğunu, bu tepkilerden etkilenen gözlerde kaşıntı, kızarıklık, gözkapağında şişme gibi sorunlar ortaya çıktığını belirtiyor.

4/ 14