Bakan Soylu Şemdinli'de

Bakan Soylu Şemdinli'de

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK'lı teröristlerin 5 ton patlayıcı yüklü kamyonetle saldırısında 10 askeri şehit olduğu, 5 sivilin yaşamını yitirdiği Durak jandarma kontrol noktasında incelemelerde bulunup, askeri yetkililerden bilgi aldı.

1/ 11
Bakan Soylu Şemdinli'de

Bakan Soylu, yaşamını yitiren ve dün gece toprağa verilen 29 yaşındaki Bahri Fırat'ın ailesine taziye ziyaretinde bulunmaya giderken de kalabalık tarafından 'Kahrolsun PKK', 'Şehitler olmez, Vatan bölünmez' sloganları ve tekbir getirilerek karşılandı.

2/ 11
Bakan Soylu Şemdinli'de

Van'da şehitler için düzenlenen törene katılan Bakan Soylu daha sonra helikopterle Şemdinliilçesi'ndeki Durak Jandarma Karakoluna geldi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler ve Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin ile birlikte gelen Bakan Soylu'yu Hakkari Valisi Cüneyi Orhan Toprak,Yüksekova 3'üncü Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, İlçe Kaymakamları ve Hakkari Emniyet Müdürü Resul Holoğlu karşıladı.

3/ 11
Bakan Soylu Şemdinli'de

Bakan Soylu ve beraberindekiler savaş alanına dönen bölgede inceleme yaparken kobra tipi 3 helikopter de bölgede sürekli uçuş yaptı. Bakan Soylu, incelemeleri ardından açıklamalarda bulundu. Saldırıyı nefretme kınadıklarını belirten Bakan Soylu, şunları söyledi:

"Bu saldırı hain ve insanlıktan nasibini almamış sapkın bir eylemdir. Bu eylemi şiddetle kınıyorum. Dünyada görüldüğü her yerde de topluluklara büyük zarar veren tedbirlere rağmen maalesef dün elim bir Hadise ile karşı karşıya kaldık. Bu hain ve alçak davranışlar terörle olan mücadelemizi daha etkin bir hale getirmesine neden olacaktır. Kararlılığımızı arttıracak ve özellikle evlatlarımızın, şehitlerimizin, aslanlarımızın, yiğitlerimizin bize emanet ettiği görevin tamamlanma anlayışını bize sağlayacaktır. Huzur için, buradaki insanların rahat bir şekilde yaşamlarını etmin etmek için ve bu bölgenin terörden arındırılabilmesi için, PKK denilen lanet olası örgütün bu bölgede ortaya koymuş olduğu etkinliğin ortadan kaldırılabilmesi için. Evlatlarımız şurada yol kontrolü yapıyorlardı ve bir kamyonetin üzerine koydukları bir bombayla kendisini infillak ettiriyor ve burada da 15 insanın 10'u asker Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, 1'iİran vatandışının vefatı ile neticelenen bir bombalı saldırı ile karşı karşıya kalınmıştır.  Kırsalda ortaya koyduğumuz mücadele azmi güvenlik kuvvetlerimizin kararlılığı, milletimizin desteği terör örgütünü biçare durumuna düşürmüştür.

4/ 11