Bakandan uçak açıklaması!

Bakandan uçak açıklaması!

SURİYE’nin Halep kentine yardım götürürken Erzurum’a inen Ermenistan uçağıyla ilgili konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Pilot Erzurum Havalimanı’na iniş talebinde bulunmuş ve bu talebi de uygun görülmüştür” dedi.

1/ 20
Bakandan uçak açıklaması!

Trabzon’da katıldığı bir toplantı çıkışında gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Binali Yıldırım, “Ermenistan’dan kalkan bir uçak Erzurum’a teknik iniş yapmıştır. Teknik iniş ne demek; pilotun kendi rızasıyla, arzusuyla iniş talebinde bulunması. Olay budur. Şu andaki bilgi bu. Teknik iniş. Teknik inişin havacılıktaki tanımı, pilotun, herhangi bir ihtiyaç duyması halinde iniş yapmak istemesidir. Erzurum havalimanına iniş talebinde bulunmuş, bu talebi de uygun görülmüştür. Neden uygun görülmüştür? Bunu da açıklamak lazım. Biliyorsunuz biz, dünden itibaren Suriye tescilli uçaklara hava sahamızı kapattık.

2/ 20
Bakandan uçak açıklaması!

Tamamen kapattık. Aynı şekilde Suriye de kapattı. Ama teknik inişte bu kurallar geçerli değildir. Teknik inişte ne olursa olsun, can ve mal emniyet söz konusu olduğu için her türlü uçağa her ülke izin vermek zorundadır. Bu iniş de öyle bir iniştir. Onun dışında başka bir şey yok” dedi. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:“Biz, ‘Türk hava sahasını, Türkiye’de sivil insanların, masum insanların ölümüne, hayatını kaybetmesine sebep olacak faaliyetler için kullandırmayız’ dedik.

3/ 20
Bakandan uçak açıklaması!

Bunun için de zaman zaman Türk hava sahasını kullanarak geçen uçakları, sivil havacılık kanunumuzdan, uluslar arası konvansinyonlardan doğan haklarımız çerçevesinde indirip, yüklerini kontrol etme cihetine de gittik. Ancak bu kez aldığımız bir kararla, hükümetimizin bir kararıyla, Türk hava sahasını Suriye tescilli uçaklara tamamen kapattık. Bu, Suriye’deki iç savaşta daha fazla masum insanın ölmemesi yönünde aldığımız bir karardır.”

4/ 20