Bakanı daha önce böyle görmediniz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu sabah yürüyüşünde

Bakanı daha önce böyle görmediniz

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlığının toplantısı için bulunduğu Antalya'da, 81 ilden gelen üst düzey yöneticilerle sabah sporu yaptı. Yaklaşık 2 kilometrelik yüksek tempolu yürüyüşün ardından Ukraynalı hoca eşliğinde egzersiz yapan Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı yaşamın bir yaşam felsefesi haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanlığı'nca düzenlenen 'Koordinasyon Değerlendirme ve Planlama Toplantısı' için Antalya'da bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve 81 ilden gelen il sağlık müdürleri, halk sağlığı müdürleri ve genel sekreterler sabah yürüyüşüne çıktı.

1/ 8
Bakanı daha önce böyle görmediniz

akan Müezzinoğlu ve beraberindekiler saat 07.15'te turizm bölgesi Belek'te kaldıkları Cornelia Diamond Otel'in çevresinde yaklaşık 2 kilometre yürüdü. Yürüyüşte Bakan Müezzinoğlu'nun temposuna bazı müdürlerin yetişmekte zorlandığı görülürken birçoğu da sabah sporuna hazırlıksız yakalandı; paltolar, kösele ayakkabılarla yürüyüşe katılmak zorunda kaldı.

Otel etrafında temposu oldukça yüksek yürüyüşün ardından Bakan Müezzinoğlu ve beraberindekiler otelin futbol sahasında Ukraynalı hoca eşliğinde kültür-fizik hareketleri yaptı. Boyun hareketleriyle başlayan egzersiz hareketleri kollarla devam etti. Bel çevirme hareketlerinde Bakan Müezzinoğlu esprileriyle herkesi güldürdü. Sabah sporu otelin lobisinde ikram edilen portakal sularının içilmesiyle sona erdi.

Sağlık Bakanlığı olarak 2013 yılı sonu 2014 yılı başı itibariyle sağlıklı beslenme ve hareket yılı ilan ettiklerini belirten Bakan Müezzinoğlu, “Bu önümüzdeki dönemde de devam edecek. Arzu ediyoruz ki tüm vatandaşlarımız bir sağlıklı yaşam kültürünün sahibi olsunlar. Sağlıklı beslensinler, hareket etsinler ve sağlıklı yaşamı sevdikleriyle birlikte huzurlu şekilde sürdürsünler" dedi.

Türkiye genelinde halk sağlığı müdürlüklerinin düzenli olarak her cumartesi günü Türkiye genelinde sabah yürüyüşleri ve sporlarını organize ettiğini kaydeden Bakan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

“Biz de Antalya'da toplantı nedeniyle bulunuyoruz. Sabahleyin tüm ekibimizle birlikte sabah yürüyüşümüzü yaptık. İstiyoruz ki toplumun önündeki öncüler, yöneticiler, sivil toplum örgütleri güzel örnek olsunlar. Sağlıklı bir örnek olabilmek de önemli. Hem kendi sağlığımız için önemli, anlamlı ve değerli. Kendisine değer veren bir insanın, sağlıklı yaşamı merkeze alması gerekir. Sevdiklerine değer veren birinin sevdikleriyle beraber huzurlu bir ömür sürmeyi merkeze alması gerekir. Bunun için de bu organizasyonları Türkiye genelinde genişleterek sürdürüyoruz. Bu sabah da ekibimizle birlikte Antalya'da yürüyüş yaptık. Hava da maşallah Antalya'ya yakışır. Bir ara dedik ki keşke hazırlıklı gelseydik de denize girseydik."

2/ 8
Bakanı daha önce böyle görmediniz

Bakan Müezzinoğlu, kendisiyle birlikte sabah yürüyüşüne katılan müdürlerin performansını nasıl bulduğuna ilişkin soruya “Burada hiç kimse için performans değerlendirmesi yok. Niyet değerlendirmesi var. Katılan arkadaşlarla katılmayan arkadaşlar değerlendirmesi yapacağız" dedi.

Bakan Müezzinoğlu, soru üzerine sabah yürüyüşünü ve sporun ardından 400 kalori yakmış olabileceğini söyledi, “Önemli olan bunu yaşam felsefimize koyup koymamak. Onu koyduysak, her gün de fırsatları değerlendirebiliyorsak bu anlamda yapmamız gerekenin yüzde 70'ini yapmış oluruz. Bunu kalori yakma niyetiyle yaparsak kültüre dönüşmez" diye konuştu.

Müezzinoğlu, spor bir yaşam felsefesi, sağlıklı bir hayat sürebilme anlayışı olarak yapıldığı takdirde kalori hesabına çok gerek olmadığını söyledi.

3/ 8
Bakanı daha önce böyle görmediniz

ANTALYA TOPLANTISI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bakanlığınca bu yıl Antalya'nın turizm bölgesi Belek'te 7'ncisi düzenlenen ve 2 gün devam eden Koordinasyon Değerlendirme ve Planlama Toplantısı'nı değerlendirdi. Bakan Müezzinoğlu, Antalya'da gerçekleştirilen toplantıda Türkiye'nin 81 ilinden gelen İl Sağlık, Halk Sağlığı ve Genel Sekreterleri'nin katılımıyla 10 çalıştay grubu oluşturduklarını belirterek, "Türkiye'nin gelecekteki sağlık vizyonu, şehir hastanelerinin yönetimi vizyonu, sağlıkta şiddette geldiğimiz nokta ve bundan sonraki süreçte çözüm önerileri, anne - bebek ölümlerinde bugün ki noktamız ve gelecekle ilgili almamız gereken önlemler, aile hekimliğini fiziki mekan ve hizmet anlayışındaki gelecek değerlendirmeleri gibi, veri değerlendirmesi, veri güvenliği gibi başlıklarda 10 farklı çalıştayı yaptık" diye konuştu.

Toplantıya ilişkin sonuç bildirgesinin de kısa bir süre içinde tamamlanıp kamuoyuna açıklanacağını belirten Bakan Müezzinoğlu, gruplardan ilginç öneri ve tespitlerin çıktığını dile getirdi. Toplantının açılış konuşmasında "Alın terinden ziyade beyin teri istiyoruz" dediğini hatırlatan Bakan Müezzinoğlu, "Artık beynimizi daha çok yorarak sağlıkta Türkiye'nin geldiği noktayı 2018'lerde çok daha farklı konuma, 2023'te de inşallah hedeflediğimiz o güçlü yere taşıyacağız" dedi.

4/ 8