Bakanlar için yumurta timi

ODTÜ'de bir toplantıya katılan Devlet Bakanları için yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Bakanlar için yumurta timi

Son günlerde sıkça yaşanan yumurtalı protestolar korumaların daha sıkı ve ilginç güvenlik önlemleri almalarına neden oluyor. ODTÜ'de bir toplantıya katılan Devlet Bakanları Mehmet Aydın ve Cevdet Yılmaz'ın korumaları da, yumurtalı protesto ihtimaline karşı aldıkları önlemlerle ilginç görüntülerin oluşmasına neden oldu.

1/ 5
Bakanlar için yumurta timi

ODTÜ Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında 2,7 milyon avroluk kaynak elde ettiği merkezin altyapısını geliştirmeye yönelik projenin açılış toplantısına Devlet Bakanları Cevdet Yılmaz ve Mehmet Aydın katıldı. Korumalar, bakanları olası bir yumurtalı saldırıya karşı etten duvar örerek korudu. Bazı korumaların ellerinde şemsiye taşıdığı görüldü.

2/ 5
Bakanlar için yumurta timi

Törende konuşan Devlet Bakanı Mehmet Aydın, bilim ve teknolojide ileri ülkelere bilim elçileri göndermeyi planladıklarını bildirdi.

Aydın, ODTÜ Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı kapsamında 2,7 milyon avroluk kaynak elde ettiği, merkezin altyapısını geliştirmeye yönelik projenin açılış toplantısına katıldı.

3/ 5
Bakanlar için yumurta timi

Aydın, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bilim ve teknolojide kısa zamanda elde ettiği başarıların “ümit verici” olduğunu dile getirdi. Hükümetin bu alanda yeni bir proje hazırlığı içinde olduğunu belirten Aydın, şöyle konuştu:
“Hükümet olarak bilim ve teknolojide ileri ülkelere bilim elçileri göndermeyi düşünüyoruz. Müstakil bir bilim elçisi değil de elçiliklerimizde bilim ve teknolojiyle doğrudan ilgilenen mesela Çin'de, Japonya'da, Hindistan'da, ABD'de, Almanya'daki gibi bilim ve teknolojinin geliştiği ülkelerin bilim politikalarını yakından takip etmek istiyoruz.”

ABD'nin “bilim elçiliği programının” uzun süre önce başladığına dikkati çeken Aydın, ABD'nin sadece İslam ülkeleriyle bilim ve teknoloji işlerini takip etmek için 3 elçi görevlendirdiğini kaydetti. Aydın, ABD'nin iki bilim elçisiyle tanıştığını da ifade ederek, bu programın “başarılı olma potansiyelinin yüksek olduğunu” söyledi.

Mehmet Aydın, bilim insanlarının ortak müşterekte daha kolay buluşabildiğini ve sağlıklı ilişkiler kurduklarını belirterek, bunun ülkelerin yakınlaşmasında etkili bir unsur olduğunu ifade etti.
Milliyet

4/ 5