Balyozun enleri

Balyozun enleri

BALYOZ’UN “EN”LERİ; ÖNE ÇIKAN SAVUNMALAR, BALYOZ GİBİ SÖZLER…

Balyoz davasındaki ağır mahkumiyetlerin yankıları sürerken akılda, savunmalarıyla dikkat çeken isimlerin çarpıcı cümleleri kaldı.

1/ 12
Balyozun enleri

BALYOZ’UN “EN”LERİ; ÖNE ÇIKAN SAVUNMALAR, BALYOZ GİBİ SÖZLER…

108 celse boyunca alınan kısa ama en sert, en duygusal, en hukuki, en teknik, en siyasi, en sorgulayıcı, en uyarıcı, en fantastik, en sitemkar, en öfkeli, en emin, en çarpıcı ifadeleri ve sahiplerinden kısa notları kendi gözlemlerimizle ve sanık avukatlarına sorarak derledik.
Ali DAĞLAR

2/ 12
Balyozun enleri

EN İDDİALI: EMEKLİ KURMAY ALBAY ERDAL AKYAZAN

BU CUMHURİYET ÇÖKER, BİZ YİNE KURARIZ
Erdal Akyazan 12 Eylül askeri darbesi günlerinde genç bir teğmendi, darbeye karşı çıkınca tutuklanıp işkence gördü, beraat etti, mesleğe döndü, Bosna’da Türk Taburu’nun komutanlığını yaptı, New York Hukuk’ta okudu, halen AÜ Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi. 16 yıla mahkum olan Akyazan kendinden emin bir portre çizdi hep, şu cümlelerle seslendi mahkemeye: “Sizden tek talebim hukuku egemen kılmanız. Eğer bunu başaramazsak bu cumhuriyet çöker. Çöker de ne olur? Hiçbir şey olmaz. Dün çökmüş bir imparatorluğun yıkıntıları üzerine ulusça yepyeni pırıl pırıl bir cumhuriyet kurduk. Bir kere yaptık, yine yaparız.”

3/ 12
Balyozun enleri

EN TEHDİTKAR: SAT KOMANDO ALBAY ALİ TÜRKŞEN

ERK DEĞİŞİR, YENİ DURUŞMA SALONLARINDA SİZ YARGILANIRSINIZ
Kardak krizinde adaya çıkan Türk SAT komando timinin komutanıydı, kahraman olarak iltifat gördü yıllarca. Balyoz’daki ilk son savunmasında kurduğu cümleler mahkeme başkanı tarafından tehditkar bulunarak uyarıldı. Albay Türkşen, ''Adil yargılanmaya ne yakışacaksa en uygun cezayı verin. Size bu yakışır. Sizden beraat talep etmiyorum. Erk değişir, yeni yapılan duruşma salonlarında siz yargılanırsınız. İnşallah ne yaptığınızı bilmiyorsunuzdur. Kendinizi 'biz ne yaptığımızı bilmiyorduk' diye savunursunuz. Sizin karşınıza da sizin gibi adil yargılayan hakimler çıkar. Bizi masum olarak hatırlayacaklar, inşallah sizi de öyle hatırlarlar” diye konuştu. Türkşen'in bu sözleri üzerine salonda izleyiciler ve sanıklar arasından “amin” sesleri duyuldu. Mahkeme Başkanı Ömer Diken, ''Bizi tehdit ediyorsunuz. Korksak kürsüye çıkmayız.” dedi.

4/ 12