Baraj suları çekilince ortaya çıktı

Kars Barajı’nın kapakları açılınca baraj gölünde su seviyesi 30 metre düştü. Su seviyesinin düşmesiyle ortaya çıkan manzara ise görenleri şaşırttı.

Baraj suları çekilince ortaya çıktı

2017 yılında su tutmaya başlayan ve belirli aralıkları kapakları açılan Kars Barajı gölünde su seviye düştü. Su seviyesinin düşmesiyle birlikte baraj gölü bataklığa dönüşürken, eski yerleşim yerlerinin kalıntıları da gün yüzüne çıktı.

1/ 11
Baraj suları çekilince ortaya çıktı

Suların çekilmesiyle birlikte köylüler tarafından kesilen ağaçların gövdeleri başta olmak üzere yıkılan evlerin taşları ile Boğazköy Camisi de tamamen ortaya çıkarken, sular altına kalan Boğazköy yolu da yeniden kullanılır duruma geldi.

2/ 11
Baraj suları çekilince ortaya çıktı

Suların çekilmesiyle ortaya çıkan eski yol ile birlikte yaklaşık 5 kilometrelik alan ise adeta bataklık oldu. Bataklığa dönen bölge de az sayıda su kuşu kalırken, baraj gölünden etrafa yayılan pis koku ise dikkat çekiyor.

3/ 11
Baraj suları çekilince ortaya çıktı

Baraj kaparlının açılmasıyla birlikte su seviyesinin 30 metreye kadar düştüğünü ifade eden vatandaşlar, “Kars Barajı’nın kapaklarının açılmasıyla beraber su seviyesi de 30 metreye kadar düştü. Eski yerleşim olan Boğazköy şuanda tamamen açığa çıkmış durumda ve geriye kalan kesilmiş ağaçlar, evlerin duvarları, taşları tamamen ortada, köyün camisiyle birlikte birkaç tane kalan ev de ortaya çıktı” dedi.

4/ 11