Barbaros'a atış izni geldi

Barbaros'a atış izni geldi

Barbaros'a atış izni geldi


BARBAROS Türk Deniz Görev Grubu'nun (TDGG), Atlas Okyanusu'nda 6-7-8 Mayıs tarihlerinde planlanan ancak açıklanmayan nedenlerle gerçekleştirilemeyen güdümlü mermi ve top atışları için yeni bir tarih açıklandı.
 

1/ 31
Barbaros'a atış izni geldi


Daha önce Türkiye ve Güney Afrika Hükümeti yetkilileri arasında tarih belirlenmesine karşın bölgede 7 Mayıs'ta yapılan seçimler öne sürülerek gerçekleştirilmeyen atışlar için Güney Afrika yetkilileri, 12-13-14 Mayıs'ta yapılabileceği yönünde yeni bir izin verdi. Problemin çözümünde, Türkiye'nin Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Askeri Ataşesi Kurmay Albay A. Hakan Pekkaya'nın atışların iptal edildiğine dair bilgi almasının hemen ardından durumu Ankara'ya iletmesinin ardından Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Ankara'daki büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak konuyla ilgili bilgisine başvurulduğu ortaya çıktı. 
 

2/ 31
Barbaros'a atış izni geldi


Atışların iptal edilmesi ve sonrasındaki yaşanan süreç şöyle gelişti:
TDGG gemilerinin Cape Town Limanı'na yanaştığı saatlerde, Türkiye'nin Güney Afrika Cumhuriyeti Askeri Ataşesi olarak görev yapan Kurmay Albay A. Hakan Pekkaya'ya Uluslar arası Overberg Atış Alanı'ndaki atış iznini elinde bulunduran Güney Afrika Cumhuriyeti'nin yarı resmi şirketi tarafından resmi bir yazı gönderildi. Yazıda, Türk savaş gemilerinin liman ziyaretinde bulunabileceği ancak, planlanan atışların gerçekleştirilemeyeceği yazıyordu. Askeri Ateşe Kurmay Albay Pekkaya'nın bu son dakika gelişmesiyle ilgili harekete geçerek Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve gerekli ilgileri bu son dakika gelişmesiyle ilgili bilgilendirirken, Ankara'da bulunan Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi ve mevkiidaşı askeri ateşle de ikili temasa geçti. 
 

3/ 31
Barbaros'a atış izni geldi


Dışişleri Bakanlığı'da Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi'ni çağırarak konuyla ilgili bilgisine başvurdu. Bu gelişmeler ışığında, bölgedeki yetkililer, 7 Mayıs'da yapılacak seçimleri öne sürdü. Ancak, Türk yetkililer, bu planlamanın 1.5 yıl öncesinden ve atışlarla ilgili de 6 ay öncesinden her iki ülke arasında resmi görüş birliğine varıldığını hatırlattı. Bugün erken saatlerde 5 günlük yapılan girişimlerin sonucunda Güney Afrikalı ilgililer, Askeri Ateşe Kurmay Albay Pekkayı telefonla bilgilendirerek atışların 12-13-14 Mayıs tarihlerinde yapılabileceği konusunu bildirdi. 
Bu arada atışların iptal edilmesinin duyurulmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun 12 Mayıs'ta Güney Afrika'ya yapacağı planlı programın da iptal edildiği öğrenildi.
 

4/ 31