Barış akıl değil, gönül işidir

Barış akıl değil, gönül işidir

Akil İnsanlar Heyeti, Mardin'deki ikinci gün temaslarına Süryanilerin Deyrulzaferan Manastırı'nı ziyaret ederek başladı.

1/ 13
Barış akıl değil, gönül işidir

AKİL İnsanlar Heyeti'nin Güneydoğu Anadolu Grubu, Mardin'de Süryanilerin Deyrulzaferan Manastırı'nı ziyaret edip, Metropolit Saliba Özmen ile görüştü. Özmen, barış sürecine destek verdiklerini ve artık akan kanın durması gerektiğini söyledi. Heyet üyesi sanatçı Yılmaz Erdoğan, lise öğrencileriyle bir araya gelerek sorularını yanıtladı. Erdoğan, kendilerine yapılan eleştirilere atıfta bulanarak, "Aklı olan bir ton küfür ve hakaret yer mi?" diyerek, barışın akıl değil, gönül işi olduğunu söyledi.

2/ 13
Barış akıl değil, gönül işidir

Akil İnsanlar Heyeti, Mardin'deki ikinci gün temaslarına Süryanilerin Deyrulzaferan Manastırı'nı ziyaret ederek başladı. Manastırı gezen heyet üyeleri Mardin-Diyarbakır Metropliti Saliba Özmen ile görüştü. Görüşmede Özmen, Mardin ve Türk vatandaşı olarak Başbakan tarafından başlatılan iç huzura yönelik barış sürecini desteklediklerini belirterek, "İç barışın sağlanması akan kanın durması için din adamları olarak dua ediyoruz. 30 yıldır akan kan her kesime kaybettirdi. Öleni geri getiremeyiz, onlara ağladık içimizi gömdük, ama geçmişimizden ders alarak barış ve huzur sürecini desteklememiz gerekiyor. İnşallah bu barış süreci içimizi ısıtır ve herkesi bir araya getirir. Çok kültürlü ve çok dilli olmamız bizim zenginliğimizdir ve gerçeğimizdir. Ölen her insan ve her ağaç bizim için büyük kayıptır. Bölgede Süryani kültürü baskındır. Kürtler, Araplar ve Süryaniler olarak 5 bin yıldır Mezopotamya'dayız. En büyük görev sizleri düşüyor, Tanrı size büyük güç versin" dedi.

3/ 13
Barış akıl değil, gönül işidir

"SÜRYANİLER DE ETKİLENDİ, TESPİTLERİ ÖNEMLİDİR"

Heyet Başkanı Yılmaz Ensaroğlu, ellerinde sorunun çözümü için sihirli formül olmadığını, insanların görüş talep ve önerilerini almaya geldiklerini ifade ederek, "Kalıcı bir çözüm için neler yapılması gerekir onu tespit etmeye çalışıyoruz. Süryaniler bu toprakların önemli unsurlarıdır. Kürt sorunundan kaynaklı bu şiddet ortamından direk olmasa da dolaylı etkilenmişlerdir ve etkileniyorlar. Bu nedenle bu bölgede taraf olmayan üçüncü göz olarak gördüğümüz Süryanilerin gözlemleri ve fikirleri bizim için önemli olacaktır" dedi.

4/ 13