Barış istiyorlardı kana bulandılar!

Barış istiyorlardı kana bulandılar!

Barış istiyorlardı kana bulandılar!


Yurdun dört bir yanından kafileler halinde gelmişlerdi. Tek ses olup, ‘Savaşa inat barış’ diyeceklerdi. Kalleş elerin çektiği pimler, hayallerinin sonu oldu. 95 yaşam çifte bombayla soldu...
 

1/ 11
Barış istiyorlardı kana bulandılar!


Kimi daha önlerinde yaşayacak koskoca bir hayatı olan gencecik çocuklardı, kimi idealleri peşinde koşan sendika veya STK yöneticileri... Hepsinin ortak talebi barıştı. Bu yüzden Türkiye’nin birçok ilinden toplanıp başkente geldiler. Sıhhiye Meydanı’nda ‘İnadına barış, inadına demokrasi’ diye sesleneceklerdi. Ancak kalleş bombalar, daha meydana gidemeden nefeslerini kesti. 95 can, korkunç bir patlamayla yitip gitti.  
 

2/ 11
Barış istiyorlardı kana bulandılar!


Çukurova’dan 7 kişi  
 
İkiz patlama, tüm Türkiye’nin olduğu gibi Çukurova’nın da yüreğine ateş düşürdü. “Barış, Emek, Demokrasi’ mitingi için günler öncesinden hazırlanan Mersin ve Adana’daki sivil toplum kuruluşları Ankara’ya 25 otobüs kaldırmıştı. 400 kişinin katıldığı miting için hareket yeri olarak Adana belirlendi ve yola Cuma akşamı çıkıldı. HaberSen’nin önünden otobüsler kalkmadan önce ise hatıra fotoğrafları çekildi. Yolculuk sırasında otobüs içinde çekilen fotoğraflar da sosyal medyadan paylaşıldı.
 

3/ 11
Barış istiyorlardı kana bulandılar!


25 otobüs gelmişlerdi
 
Adana’dan hareket eden 25 otobüsten oluşan konvoy Ankara Garı’na sabah erken saatlerde ulaştı. Ancak saatler 10:40’ü gösterdiğinde büyük bir bomba ile kulaklar çınladı. Ardından patlayan ikinci bomba ise Ankara’yı kana buladı. Bu patlamalarda ise ilk belirlemelere göre Çukurova’dan gelen 7 kişi hayatını kaybetti. Haber-sen Şube Sekreteri Ahmet Aydoğan, Adana’dan hareket eden kafilelerden hala haber alamadıklarını, üyelerinden, Gülhan Elmascan, Yılmaz Elmascan, Elif Kanlıoğlu, Didem Parlak, Şebnem Yurtman, Metin Peşmen ve Hacı Mehmet Şah’ın acı haberi geldi. 
 
Kollarında can verdi
 
Ankara’daki patlamada hayatını kaybedenlerden Çukurova Üniversitesi öğrencisi Dilan Sarıkaya 22 yaşındaydı. Korkunç patlamada, arkadaşının kollarında son nefesini verdi

4/ 11