Başbağlar'da 33 köylü anıldı

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde PKK tarafından öldürülen 33 kişi, katliamın 21'inci yılında anıldı.

Başbağlar'da 33 köylü anıldı

Katliamı yaşayanlar ve yakınları, faili meçhul olarak kalan Başbağlar katliamını yapanların yakalanarak adalete teslim edilmelerini istedi. Törende hazır bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba sokaklarda kellelerin dolaştırıldığı, karnında bebeği ile masum kadınların katledildiği Ortadoğu ve dünyaya mesaj vererek "Sivas'taki acının da Başbağlar'daki acının da bizim acımız olduğunu asla unutmamamız gerekiyor" dedi.

1/ 11
Başbağlar'da 33 köylü anıldı

Başbağlar köyüne 5 Temmuz 1993 günü akşam saatlerinde giden 100 kişilik PKK'lı grup köy halkını meydanda topladı. Propaganda yapan teröristlerin daha sonra otomatik silahlarla açtığı ateş sonucu 28 kişi hayatını kaybetti. Teröristler, bir kadın ile biri çocuk olmak üzere 5 kişiyi de ateşe verdikleri evlerde yaktı.

2/ 11
Başbağlar'da 33 köylü anıldı

Erzincan’a 223 , Kemaliye'ye 70 kilometre uzaklıkta, Yukarı Barasor Vadisi'nin en son köyü olan Başbağlar köyündeki anma törenine Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, Belediye Başkanı Ak Partili Cemalettin Başsoy, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Ak Parti milletvekilleri Sebahattin Karakelle, Cemal Akın, CHP milletvekilleri Muharrem Işık, Haydar Akar, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Kemaliye Belediye Başkan Vekili Nurcan Özçelik, İl Jandarma Komutanı Albay Nuh Köroğlu, İl Emniyet Müdürü Doğan İnci sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

3/ 11
Başbağlar'da 33 köylü anıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından katliamdan yaralı olarak kurtulan Başbağlar köyü muhtarı Ali Akarpınar, 2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta Madımak Otelinde 37 insanın katledildiğini anımsatarak "Haince hazırlanan plan, sözde Sivas katliamını bahane ederek 5 Temmuz 1993 Pazartesi günü Başbağlar köyünü kana buladılar. Başbağlar, Türkiye'de en büyük faili meçhul kalmış toplu katliamdır. Bizler sabırla terörize olmadan, yıkmadan, devlet malına zarar veremeden , hukukun üstünlüğü içerisinde hakkımızı aramaya devam edeceğiz" diye konuştu.

4/ 11