Başbakan Erdoğan en çok kimlere kızıyor?

Başbakan Erdoğan en çok kimlere kızıyor ?

Başbakan Erdoğan en çok kimlere kızıyor?

CÜMLE “EY…” DİYE BAŞLAYINCA DİKKAT
SEDAT ERGİN YAZIYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son dönemde yaptığı konuşmalarda Suriye’deki iç savaş ve özellikle de Mısır’daki darbe karşısında sergilenen tepkisizlik nedeniyle uluslararası camiaya bir hayli tepkili. Başbakan, yaptığı konuşmalarda bazen uluslararası kurumlara, bazen ülkelere bazen de doğrudan uluslararası şahsiyetlere içerik olarak kuvvetli eleştiriler yöneltiyor. Eleştirilerinde çoğunlukla muhataplarına yüksek ses perdesine çıkarak ağır bir dille yüklenirken, daha az oranda bu üslup yerini kontrollü iğnelemelere bırakabiliyor.

1/ 10
Başbakan Erdoğan en çok kimlere kızıyor?


Ama bütün konuşmalarının ortak bir noktası var. Başbakan, çattığı, dokundurduğu muhataplarının neredeyse hepsine neyi nasıl yapmalarını gerektiğini söyleme konumunda görüyor kendisini. Bu arada muhataplarına sıkça “ey...” diye başlayarak ve “sen…” diye ikinci tekil şahıs öznesine dönük bir hitapla seslenmesi de Başbakan’ın üslubunun artık yerleşmiş özelliklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

2/ 10
Başbakan Erdoğan en çok kimlere kızıyor?

Ağustos ayında, özellikle de son iki haftası içindeki açıklamalarını esas aldığımızda Başbakan’ın bu tutumuna işaret etmek üzere verebileceğimiz en çarpıcı örneklerin bazılarını şöyle özetleyebiliriz:

“EY NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ…”: Başbakan Erdoğan’ın hedef tahtasında dünyanın en saygın kurumlarından biri olan Nobel Barış Ödülü de var. Erdoğan, bu ödülden "Hani Nobel Barış Ödülü falan derler ya…“ diye söz ediyor. Eleştirisi, öncelikle Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanlığı görevi sırasında dünya barışına yaptığı katkılardan dolayı 2005 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen Mısırlı Muhammed el Baradey’den kaynaklandı. Başbakan, El Baradey’in Kahire’deki askeri darbe sonrası kurulan hükümette görev almış olması nedeniyle Nobel’e kızgın: “Şimdi ben Nobel'e sesleniyorum. Ey Nobel, sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki, bu barış ödüllerini dağıttığın kişiler, askeri darbe yapanların yanında yer alıyor…”

3/ 10
Başbakan Erdoğan en çok kimlere kızıyor?


Nobel’in 2011 yılı barış ödülünü verdiği Yemenli insan hakları savunucusu Tevekkül Karman’ın Mısır’a girişine darbeci generaller tarafından izin vermemesi yine kızdırıyor Erdoğan’ı ve Nobel Barış Ödüllerini suçlamasına yol açıyor: “Yine sesleniyorum, sen nasıl barış ödülleri dağıtıyorsun ki, işte Kerman, Mısır'a girmek istedi, bak Mısır'a sokmadılar. Kapıdan geri çevirdiler. Hani? İki yerde iki ayrı tuzak. O da Nobel Barış Ödülü almış, o da almış. Peki şu ana kadar ortaya koyduğunuz tavır nedir? Hiçbir tavırları yok. “ Erdoğan’ın bakışına göre, Nobel Barış Ödülü komitesinin buradaki “tavırsızlığı”, bu kuruluşun “adamına göre muamele” anlayışı içinde davrandığının işaretiydi. (8 Ağustos/İstanbul)

4/ 10