Başika'da flaş gelişme ! Türk topçusu vuruyor

Başika'da flaş gelişme ! Türk topçusu vuruyor

Musul'un kurtarılması operasyonunun 7'nci gününde,Peşmerge güçleri kentin kuzeydoğusundaki Başikakasabasını DEAŞ'tan geri almak için harekete geçti. Başika kasabası yakınlarında Türk askerlerinin eğitim verdiği kamp da bulunuyor. Başika kasabasının tamamen kuşatıldığı, her an alınabileceği öğrenildi. NTV'nin haberine göre Başika'daki Türk topçusu peşmergeye atış desteği veriyor. Peşmergenin isteği üzerine Başika üssünden terör örgütü DEAŞ'a karşı atış desteği verildiği bildirildi. Başbakan Yıldırım da bu iddiaları doğruladı.

1/ 10
Başika'da flaş gelişme ! Türk topçusu vuruyor

Peşmergenin bu sabah Başika kasabasının DEAŞ'tan almak için başlattığı operasyon sürüyor. Başika kasabasının tamamen kuşatıldığı, içeride çok sayıda DEAŞ'lı terörist olduğu belirtiliyor. Son iddia ise peşmergenin talebi üzerine bölgedeki Türk topçusunun DEAŞ'a karşı atış desteği verdiği yönünde... Başbakan Binali Yıldırım Afyonkarahisar'da yaptığı açıklamada bu iddiayı doğrulayarak Türk askerlerinin obüslerle peşmergeye destek verdiğini söyledi.

2/ 10
Başika'da flaş gelişme ! Türk topçusu vuruyor

BUGÜN NELER YAŞANDI ?

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Peşmerge güçleri, kuzeydoğu bölgesinde yer alan Başika ve Naweran cephelerinde sabahın erken saatlerinde DEAŞ'ın elinde tuttuğu kasabaya doğru ilerlemeye başladı. 

Reuters haber ajansı Peşmerge güçlerinin Başika'da kontrolü ele geçirdiğini açıkladı.

3/ 10
Başika'da flaş gelişme ! Türk topçusu vuruyor

3 KÖY ALINDI

Başika kasabasına bağlı 3 köy Peşmerge güçleri tarafından kontrol altına alındı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Genelkurmay Başkanı General Cemal Muhammed, "Musul'u kurtarma operasyonunun 7'nci gününde Peşmerge güçleri, Naweran ve Başika cephelerinde ilerlemeye devam ediyor." ifadelerini kullandı. Her iki cephede 3 köyün Peşmerge güçleri tarafından kontrol altına alındığını aktaran Muhammed, "Güçlerimiz Naweran ve Başika cephelerindeki 3 köyü kontrol altına aldı ve diğer bir köyde de ilerliyor." dedi.

Peşmerge güçleri, her iki cephede yer alan Omer Kamçı, Faziliye ve Tırbize köylerine girdi ve Tizxirab da ise çatışmalar devam ediyor.
 

4/ 10