Batı sellerle boğuşuyor

Aşırı yağışlar yurtta hayatı olumsuz etkiliyor...

Batı sellerle boğuşuyor

Tekirdağ'da 2 gündür aralıksız yağan yağmur nedeniyle, merkez ilçeye bağlı Yeniköy yolunda 30 dekarlık bir alanda heyelan meydana geldi. Heyelanın neden olduğu gürültü, 1 kilometre uzaktaki köyde oturanların yataklarından fırlamasına neden oldu. Yeniköy ve Uçmadere arasında yol çökünce, bu köylerle bağlantı kesildi.

1/ 11
Batı sellerle boğuşuyor

Tekirdağ şehir merkezine 25 kilometre mesafede bulunan ve Yeniköy ve Uçmakdere köylerine ulaşımı sağlayan yolda gece saat 02.00 sıralarında heyelan meydana geldi. 2 gündür aralıksız yağan yağmur nedeniyle oluşan heyelanın gürültüsünü bir kilometre uzaktaki köylüler duydu. Panikle yataklarından fırlayan köylüler, çok geçmeden heyelan olduğunu anladı. Ganoz Dağı eteklerinde Mermer Deresi’nin geçtiği mevkiinde 30 dekarlık alanda etkili olan heyelan nedeniyle Tekirdağ- Uçmakdere Köy yolu ulaşıma kapandı. Heyelan nedeniyle Yeniköy Köyü ile Mermer Mahallesi arasında da ulaşım sağlanamıyor. Toprak kütlelerinin 10 metre çöktüğü Mermer Mevkiinde kaya ve ağaçlar da yerinden sökülerek dereye doğru kaydı. Heyelanın direkleri devirmesi nedeniyle de Yeniköy ve Uçmakdere’ye elektrik verilemiyor ve telefon haberleşmesi yapılamıyor. Heyelanın, bölgeden geçen su borularını kırması nedeniyle de Naip, Çanakçı ve Mermer bölgesine su verilemiyor. Özel İdare ekipleri 2 köye bağlantıyı sağlamak için köylere ulaşımı sağlayan arazi yolunda iyileştirme çalışması yapıyor. Öte yandan akşama kadar kesik olan elektrik, su ve telefon bağlantısının bugün sağlanması için çalışmalar sürüyor.

2/ 11
Batı sellerle boğuşuyor

KÖYLÜLER GÜRÜLTÜYE UYANDI

Köylülerin büyük bir gürültüyle uyandığını belirten Tekirdağ Özel İdare Genel Sekreteri Mustafa Yel, “Gece saat 2 sıralarında büyük bir gürültüyle köydekilerin de hissedebileceği bir şekilde bir toprak kayması meydana gelmiş. 30 dekarlık alanda etkili olan heyelan nedeniyle Yeniköy ve Uçmakdere köylerinde giden yok kapandı. Bu köylere alternatif ulaşımı sağlayan Kumbağ yolunda iyilileştirme çalışması yapıyoruz” dedi.

Yeniköy Muhtarı Metin Demirtaş da, Ağustos ayından itibaren etkili olan yağışların heyelana neden olduğunu söyledi.

Bu yörede ilk defa heyelan gördüğünü belirten 76 yaşındaki Recep Mamuk, “Burada bu tür heyelanlar olmaz” dedi.

3/ 11
Batı sellerle boğuşuyor

EDİRNE YOLU KAPANDI

AŞIRI yağış nedeniyle Oğulpaşa Deresi'nin taşması sonucu Edirne-Kırklareli karayolu ulaşıma kapandı.Yağışların etkili olduğu bölgede Hayrabolu-Tekirdağ arasındaki Kene Deresi taşınca bu yol da ulaşıma kapandı.Tunca Nehri/nin taşması sonucu Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi ve Balkan Şehitliği su altında kaldı.

4/ 11