Baydemir koltuğunu devretti

Diyarbakır Büyükşeyir Belediye Başkanı Osman Baydemir'den Kadınlar Günü açılımı..

Baydemir koltuğunu devretti

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında bugünden başlayarak 9 Mart sabahına kadar koltuğunu Belediye Meclis üyesi Emek Yazbaşı’ya bıraktı. Milliyet'in haberine göre; 8 Mart öncesi Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran ve bir grup kadın, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti.

1/ 9
Baydemir koltuğunu devretti

Baydemir, bu yıl kadın mücadelesinin 100’ncü yıl dönümü olduğunu belirterek, 3 gün boyunca kadının bütün renklerinin Diyarbakır kent yönetiminde görüleceğini söyledi. Viranşehir Belediye Başkanı Leyla Güven gibi kadın belediye başkanları ve siyasetçilerinin cezaevinde olduğunu kaydeden Baydemir, öncelikle onların 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutladığını ifade etti. En genç kadın meclis üyesi olan Emek Yazbaşı’na görevini devrettiğini, kent açısından hayırlı olmasını dilediğini belirten Baydemir, 2014 yerel seçimlerini hatırlatarak, “Kalıcı bir şekilde Diyarbakır halkının rızasıyla böyle bir temsile gitmesini diliyorum” dedi.

2/ 9
Baydemir koltuğunu devretti

KADIN KİMSENİN NAMUSU OLAMAZ

Kadının hiç kimsenin namusu olmadığını kaydeden Baydemir, kentli dinamiklerin kabul edilemez tabuları ortadan kaldırması çağrısında bulundu. Baydemir, “Böylesi ilkel bir bakış açısı olamaz. Bunun mutlak suretle toplum olarak el ele kaldırmamız lazım. İnsanlar rabbim ve devlet katında eşittir, kadın ve erkek de eşittir. Hiç kimse, hiç kimsenin namusu değildir. Namus cinayetlerini reddediyor ve katliam olarak görüyoruz. Mücadele edilmesi gereken yanlış bir düşünce şeklidir. Aynı şekilde berdel uygulamasında da küçük yaşta evlendirmeleri reddiyoruz. Bütün çabamız bu negatif uygulamaların ortadan kaldırılmasıdır. Ben inanıyorum ki temsilde kadın ve erkek arasında adalet hangi oranda gerçekleşir ve büyürse, bu negatif uygulamalar ve davranış biçimleri de ortadan kalkacaktır.

3/ 9
Baydemir koltuğunu devretti

Kadının kadın kimliğiyle ekonomik özgürlüğüne kavuşması lazım. Ekonomik özgürlük gerçekleştiği oranda sosyal ve kamusal alandaki eşitlik o oranda değişecek ve büyüyecektir. Hemen bitişimizdeki parkın ismi Şemse Allak parkıdır. O cinayeti ve katliamı unutmuyoruz ve topluma da unutturmayacağız. Bu çabayı hep birlikte ortaya koymamız lazım” diye konuştu.

4/ 9