BDP seçim kutlamasında olay türkü !

Diyarbakır'da seçimi kazanan bağımsız adaylar yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla kutlama yaptı.

BDP seçim kutlamasında olay türkü !

50 bin kişi katıldı BDP'nin desteğiyle Diyarbakır'da seçimi kazanan bağımsız adaylar yaklaşık 50 bin kişinin katılımıyla kutlama yaptı. Kutlamada konuşan Şerafettin Elçi, "Başkan Apo ve dağlardaki kahramanlar başları dik ve onurlu bir şekilde aramızda olacaklardır" derken, Türkiye ve Kürt halkına teşekkür eden Leyla Zana ise, Kürtlerin devletin ortağı olacağını söyledi.

1/ 19
BDP seçim kutlamasında olay türkü !

BAĞIMSIZLAR KÜRT VE TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR ETTİ BDP'nin çağrısı üzerine Batıkent Kavşağı'ndaki meydanda toplanan yaklaşık 50 bin kişi, 6 bağımsız adayın miletvekili seçilmesini şölen havasında kutladı. Alanda ve sahnede dev PKK flamaları, Abdullah Öcalan posterleri ile Kuzey Irak Federal Kürt Bölgesinde kullanılan Kürt bayrağı açıldı. BDP Genel Başkan Vekili Hamit Geylani, Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali ile milletvekili seçilen Leyla Zana, Şerafettin Elçi, Emine Ayna, Nursel Aydoğan ve Altan Tan yoğun kalabalık nedeniyle güçlükle çıkabildikleri platformda vatandaşları zafer işaretleri yaparak selamladı. Platformda "Kürdistan bizim ülkemiz, Diyarbakır başkentimiz" türküleri ile PKK marşlarının çalındığı platformun üzerine çıkan yüzü kapalı gençler büyük PKK flaması açtı, gençleri platformdaki görevliler aşağı indirdi. Kutlamada kısa konuşmalar yapan milletvekili adayları, Demokratik özerkliğin inşaasının mutlaka gerçekleşeceği mesajları verip, Kürt ve Türkiye halklarına kendilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

2/ 19
BDP seçim kutlamasında olay türkü !

BAŞKAN APO DA, DAĞLARDAKİ KAHRAMANLAR DA ARAMIZDA OLACAK BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, Diyarbakır'ın direnişin, başkaldırının, isyanın ve özgürlüğün başkenti olduğunu söyledi. Koçali, "Bölgenin pek çok şehrinde çok büyük bir zafere imza attık. İstanbul'a Mersin'e, Hakkari'ye, Adana'ya selam olsun. Ayrıca Bingöl halkımıza çok teşekkür ediyoruz. Oradaki makul talihimizi yendik. Biz biliyoruzki özgürlük ilmek ilmek örülüyor. Özgürleşene kadar bu birliğimiz, gücümüz ve militanlığımız devam edecek" dedi.

3/ 19
BDP seçim kutlamasında olay türkü !

KCK/TM davasından tutuklu bulunan Hatip Dicle adına konuşan BDP il başkanı Mehmet Ali Aydın, seçimlerde Kürt halkının demokratik özerklik kararı verdiğini söyledi. Konuşmasını Kürtçe yapan Şerafettin Elçi, yakında herkese özgürlük geleceğini, tutukluların hapishanelerden çıkacağını belirterek, "Başkan Apo ile dağlardaki kahramanlarda onurlu bir şekilde başları dik olarak aranızda olacaklardır. Biz koskocaman devletin, iktidarın imkanlarına karşı imkansızlıkla mücadele etmesini bildik. Sizi ezmek isteyenlere büyük bir ders verdiniz. Biz parlamentoya 36 kişi olarak gitmiyoruz. Herkes buna dikkat etsin. Bizim gücümüzü, değerlerimizi sayılarımızla ölçmeye kalkmasınlar. Bizim arkamızda yürekli, kararlı bir halk vardır" dedi.

4/ 19