BDP yürüyüşünde Öcalan krizi

BDP'nin, Suriye'nin Kürt bölgesinde kurulan özerk yönetime destek amacıyla Diyarbakır'da düzenlediği yürüyüşte, Abdullah Öcalan'ın İmralı adasında çekilen son fotoğrafının bulunduğu pankart krize yol açtı. BDP yürüyüşünde 'Öcalan' krizi

BDP yürüyüşünde Öcalan krizi

BDP'nin 'Rojava halkı yalnız değildir' yürüyüşü için partiler, 5 Nisan Mahallesi'ndeki Özgür Yurttaş Derneği önünden toplandı. Bağlar'daki BDP İlçe binasına yapılacak yürüyüş öncesi polis, yasa dışı pankart açılmaması ve slogan atılmaması için uyarıda bulundu. Ancak yürüyüşe geçen kalabalıktan bazı kişiler, Abdullah Öcalan'ın İmralı adasında çekilen son fotoğrafının yer aldığı bir pankart açtı.

1/ 12
BDP yürüyüşünde Öcalan krizi

Bunun üzerine polis, grubun önünü keserek yürüyüşü sonlandırmalarını istedi. Polis müdürü ile BDP yetkilileri arasında ilginç diyaloglar yaşandı. BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt, "Posterin nesi yasadışı? Devlet o posterin sahibi ile görüşme yapıyor. Şu anda kanunla İmralı'da görüşme yapıyor. Bu bir haktır. Bu halk kendi posterini taşıyacak. Ben bu halkın elinden posteri alamam" dedi. Bunun üzerine polis müdürü, "Şu anda kanunlara göre o posterle yürüyüş yapmanız yasak. Basın açıklamanızı burada yapın dağılın. Yürüyüşe müsaade etmeyeceğiz" diye cevap verdi.

2/ 12
BDP yürüyüşünde Öcalan krizi

BDP Büyükşehir Belediye Başkanvekili adayı Fırat Anlı ve polis müdürü arasında devam eden diyalog şöyle gelişti:

3/ 12
BDP yürüyüşünde Öcalan krizi

Polis Müdürü: Ben siyasetçi değilim, bürokratım. Konu şu anda Rojava da değil, hukuk da değil. Yasadışı pankart ve posterlerle yolu kapatıp, yürümenize izin vermeyeceğiz.

Fırat Anlı: İşlem yapabilirsiniz. Görevinizi yapın o zaman. Bu demokratik hakkın kullanımını engellemektir. Bir şiddet yok. Herhangi bir silah yok. Kamuyu rahatsız edecek birşey yok. Daha hiç bir şey olmadan engellemeniz, görevi kötüye kullanma değil mi?

4/ 12