Benzinden tasarruf yöntemleri!

Türkiye'de 4 liraya yükselen benzinde tasarruf yapmak isteyenleri pek çok ayrıntıya dikkat etmesi gerekiyor.

Benzinden tasarruf yöntemleri!

Benzin fiyatının 4 lira sınırına dayanması, ister istemez pek çok araç sahibini tasarruf için otomobillerini daha az kullanmaya itiyor. Benzin fiyatlarındaki artış sıfır otomobil alan müşterilerin eğilimlerini ise yakıt tasarrufu yüksek araçlara doğru yöneltiyor.

1/ 11
Benzinden tasarruf yöntemleri!

Dünyadaki genel eğilim de otomobillerde hem daha fazla yakıt tasarrufu, daha küçük motorlu hem de daha düşük emisyonlu çevreci otomobiller. Türkiye’deki benzin fiyatlarındaki artışa paralel tüketicinin küçük motorlu araçlara eğilimini göz önünde bulunduran otomobil firmalarının Türkiye distribütörleri ve Türkiye’deki otomobil üreticileri, küçük ve tasarruflu otomobil üretimi ve satışı için adeta bir yarış içine girdi.

2/ 11
Benzinden tasarruf yöntemleri!

HEM AZ YAKIYOR HEM YÜKSEK GÜÇ ÜRETİYOR

2011’in ilk aylarında teslimat şartıyla 1200 (CC) motor hacmine sahip, 105 beygir güç üretebilen otomobilini şimdiden satmaya başlayan bir otomobil firması, yoğun talep alıyor.

Daha önce 105 beygir seviyesinde bir gücün ancak 1600 ve 1800 (CC) hacimli motorlarla sağlanabildiğini ifade eden yetkililer, bu yeni nesil çevreci ve tasarruflu otomobillerin en büyük özelliğinin yakıt tüketimini tümüyle kullanıcıya bırakması olduğunu belirtiyor.

3/ 11
Benzinden tasarruf yöntemleri!


Benzinli turbo sistemi kullanılan 1.2 motor hacimli bu araçlar, saate 90 kilometre ve altındaki hızlarda son derece tasarruflu yakıt tüketirken, istenildiğinde daha fazla yakıt tüketimiyle 105 beygire kadar güç üretebiliyor.

Halen yüksek sınıf araçlardan BMW X5 4.4 ya da Mercedes S 500 gibi büyük silindir hacmine sahip araçlar ise benzin fiyatlarının yükseldiği bu dönemde 100 kilometrede 20 litre, yani kilometrede 0.7-0.8 liralık benzin tüketiyor. Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı, Selçuk Üniversitesi (SÜ) Makine

4/ 11