Binali Yıldırım mal varlığını açıklayacak mı?

Binali Yıldırım'ın mal varlığını kamuoyuna açıklayıp açıklamayacağı tartışması başladı.

Binali Yıldırım mal varlığını açıklayacak mı?

Mevcut yasal mevzuat uyarınca, Bakanlar Kurulu üyeleri ve Siyasi Parti liderlerinin devletin resmi kurumlarına mal bildiriminde bulunmaları gerekiyor. Ancak Binali Yıldırım'ın mal varlığını kamuoyuna açıklayıp açıklamayacağı tartışması başladı.

1/ 6
Binali Yıldırım mal varlığını açıklayacak mı?

Sözcü gazetesinden Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Binali Yıldırım’ın, 1 Kasım seçimlerinin ardından Ulaştırma Bakanı olarak göreve getirildiğinden, mevzuat uyarınca TBMM’ye mal varlığı bildiriminde bulunması gerekiyordu. 22 Mayıs’ta AKP Genel Başkanı seçilmesinin ardından ise, “siyasi parti genel başkanı” sıfatıyla ayrıca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na da mal bildiriminde bulunması zorunlu.

2/ 6
Binali Yıldırım mal varlığını açıklayacak mı?

Yıldırım, yasa gereği, sadece kendi üzerindeki menkul ve gayrimenkul varlıkları değil, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının üzerindekileri de bildirmek durumunda. Yıldırım’ın çocuklarının tümü 18 yaşını geçmiş olduklarından, onlar adına bir mal bildirimi zorunluluğu bulunmuyor.

Yasalar, Bakanlar Kurulu üyelerinin ve siyasi parti liderlerinin mal bildirimindeki bulunmalarını zorunlu kılıyor. Ancak bunların kamuoyuna açıklanması konusunda bir zorunluluk bulunmuyor.

3/ 6
Binali Yıldırım mal varlığını açıklayacak mı?

Ancak zorunluluk bulunmamasına rağmen, AKP Genel Başkanı olduğu dönemde Recep Tayyip Erdoğan dahil, siyasi parti liderlerinin tümü mal varlıklarını kamuoyuna açıklamışlardı. Ancak bugüne kadar hiç siyasi parti lideri olmayan, sadece “bakan” olarak görev yapan Binali Yıldırım, gerekli yerlere mal bildiriminde bulunmakla birlikte, bunu hiç kamuoyuyla paylaşmadı.

4/ 6