Bir babayiğit de Denizli’den!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli otomobil çağrısı, Denizli'den yanıt buldu!

Bir babayiğit de Denizli’den!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun yıllardır yerli otomobil yapılabilmesi için üreticilere çağrıda bulunuyor. Bu çağrının ardından memleketin dört bir yanında girişimciler kolları sıvadı. Dikkat çeken son babayiğit Denizli’den çıktı. Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Motorlu Araçlar ve Ulaştırma Teknolojileri Bölümü öğretim elemanı ve öğrencileri, 5 ayrı modelin tanıtımını birden yaptı.

Denizli Elektrik Teknolojili Araçları (DELTA), yaklaşık 2,5 yıllık bir çalışmanın sonucunda üretilen modellere Pamukkale, Horoz, Laodikeia, Tripolis ve Cumhuriyet isimi verildi.

Prototip araçlara ilgili bilgi veren Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Doruk, her modelin farklı özeliklerde olduğunu, “Laodikeia” modelinin doğrudan güneş enerjisiyle çalıştığını belirtti. Diğer modellerin elektrik enerjisini aküden aldığını akünün de şarj maliyetinin olmadığını ifade eden Doruk, şunları söyledi: “Bu akülerin şarjı yine aynı proje kapsamında gerçekleştirilen mobil şarj istasyonundan sağlanmaktadır. İstasyon, güneş enerjisini paneller vasıtası ile elektriğe çevirmekte bu elektrik de akülerin şarjında kullanılmaktadır.

1/ 6
Bir babayiğit de Denizli’den!

ORTALAMA HIZLARI 50 KM

Horoz modelinde çift elektrik motoru kullanılmakta ve gövde polikarbon çelik kaplamadır. Hızı 50 kilometreye kadar çıkabilen araçlarda ortalama menzil 50 civarında olup menzil artışı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir.

2/ 6
Bir babayiğit de Denizli’den!

KOLTUĞU DİKKAT ÇEKTİ

Cumhuriyet modelinde, gövde tamamen ahşap olup ekolojik bir araçtır. Hem çevreye uyumlu hemde sıfır emisyonlu araçtır. Pamukkale modeli, arazi şartlarına uygun spor ve eğlence modeli olarak geliştirilmiştir. Tripolis modeli ise fiber gövdeli spor modeldir.”

3/ 6
Bir babayiğit de Denizli’den!

SERİ ÜRETİM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Doruk, araçların önprototip olarak hazırlandığını kaydederek, kesin prototip çalışmalarının ve seri üretimi için çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

4/ 6