Bir şaheser ortaya çıktı !

Süleymaniye Camii'nin restorasyonu sırasında fil ayaklarında çiniler çıktı.

Bir şaheser ortaya çıktı !

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci, Süleymaniye Camisi'nin restorasyonu sırasında, 1960'lı yıllarda caminin içinin tamamen çimentoyla sıvandığını gördüklerini belirterek, “Çimentodan arındırma işlemleri sırasında da Süleymaniye Camisi'nin bize bir sürpriz hazırladığını gördük. O da fil ayaklarında 453 yıl önce yapılmış orijinal İznik çinileri olduğuydu” dedi.

1/ 9
Bir şaheser ortaya çıktı !

Özekinci, yaptığı açıklamada, İslam medeniyetinin dünya mimarisine armağanı, vakıf medeniyetinin en önemli simgelerinden biri olan Süleymaniye Camisi ve külliyesini inşa eden Mimar Sinan'ın burada topoğrafyayı çok iyi kullandığına dikkati çekti.

2/ 9
Bir şaheser ortaya çıktı !

Uzun yıllardır Süleymaniye sevdasıyla cami için ne yapabileceklerini düşündüklerini belirten Özekinci, 2007 yılında çok kapsamlı bir restorasyon çalışmasına başladıklarını hatırlattı.

3/ 9
Bir şaheser ortaya çıktı !

Süleymaniye'de yapılan restorasyon çalışmalarının “dokunmadan dokunmakla” yapılması gerektiğini dile getiren Özekinci, bu bağlamda koruma, statik, kalem işi gibi alanlarda bilim kurulları oluşturulduğunu, bütün çalışmaların bu bilim kurullarının denetimi ve gözetiminde yapıldığını kaydetti.

4/ 9