Bitliste dehşet kazısı!

Bitliste dehşet kazısı!

BİTLİS’in Mutki İlçesi’nde aileler ve Bitlis İnsan Hakları Derneği’nin başvurusu üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çöplük yakınındaki bölgede kazı çalışması yapıldı. Kazı çalışmalarında 12 kişiye ait kemikler bulunurken, bunun artabileceği belirtildi.

1/ 13
Bitliste dehşet kazısı!

Bitlis’in Güroymak İlçesi’nde, 1999 yılında PKK’ya katılmak üzere Mutki İlçesi’ne giden ve bu sırada ortadan kaybolduğu ileri sürülen 12 kişinin askerler tarafından öldürüldüğünü iddia eden kayıp yakınları İnsan Hakları Derneği’ne başvurarak, akibetlerinin araştırılmasını istedi. Bunun üzerine harekete geçen İnsan Hakları Derneği Bitlis Şubesi yetkilileri ile aileler, Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurararak belirlenen alanda kazı yapılmasını talep etti.

2/ 13
Bitliste dehşet kazısı!

Bu talebi dikkate alan Cumhuriyet Başsavcılığı, Mutki- Kavakbaşı Karayolu üzerinde bulunan çöplük alanı civarında kazı çalışması başlattı. Sabah saatlerinden itibaren yapılan kazılarda öğlen saatlerinde 8 kişiye ait olduğu belirtilen kemik parçaları bulundu. Kazı çalışması devam ederken, PKK"ya katılmak için giderken kaybolan 12 kişinin bu bölgeye gömüldüğü ileri sürüldü.

3/ 13
Bitliste dehşet kazısı!

BARO BAŞKANI DA İZLİYOR

Bölgede geniş güvenlik önlemi alınırken, gazeteciler ve aileler kazı yapılan alandan yaklaşık 300 metre uzaklıkta tutulurken, görüntü almasına da izin verilmedi. Cumhuriyet savcısı ile Bitlis Baro Başkanı Enis Gül’ün de takip ettiği kazı çalışmaları kepçe yarndımıyla yapılıyor.

4/ 13