‘Bizi tek tek öldürüyorlar lütfen yardım gönderin!’

‘Bizi tek tek öldürüyorlar lütfen yardım gönderin!’

‘Bizi tek tek öldürüyorlar lütfen yardım gönderin!’

IŞİD Avrupa’nın göbeğinde 11 Eylül benzeri bir kâbusu Fransızlara yaşattı. 8 militan Paris’in çeşitli yerlerinde 7 ayrı saldırı düzenledi. Rastgele ateş açarak bar ve restoranlarda onlarca kişiyi öldürdüler, Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu stadyuma girip kendilerini patlatmaya çalıştılar. İki IŞİD’li bastıkları konser salonunda yüzlerce kişiyi rehin aldı. Sonunda yakalanmamak için üzerilerindeki bombaları patlattı. 87 kişi burada öldü.


Günlerden cumaydı. Hafta sonu çalışmayacak olan Fransızlar, Paris’te güzel havanın tadını çıkarıyordu. Stade de France stadyumunda da Avrupa’nın iki futbol devi Almanya ile Fransa kapışıyor, futbol tutkunları da hem stadyumda hem de restoran ve barlarda maçı izliyordu. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da tribünlerdeki yerini alanlar arasındaydı. Saatler 21:30’u gösterdiğinde silah sesleri duyulmaya başladı. Stadın yakınlarındaki bir Kamboçya restoranında insanların çığlıkları yükseliyordu.

1/ 11
‘Bizi tek tek öldürüyorlar lütfen yardım gönderin!’


Tepeden tırnağa siyah!

Tam 14 kişi burada simsiyah giyinmiş, tam teçhizatlı ve Kalaşnikof silah taşıyan bir kişi tarafından acımasızca öldürüldü. Guardian gazetesine yaşananları aktaran 43 yaşındaki Mark Colclough olayı şöyle anlattı: “Nişan alma pozisyonunda duruyordu. Sağ bacağı önde, sol bacağı arkada, sol omzunun üzerinden nişan alıyordu. Tüfeğin dipçiğini sol omzuna yaslamıştı. Solak olduğunu sanıyorum. Üzerindeki tüm kıyafetler siyah tonlarındaydı ve askeri kıyafetlere benziyordu. Özel harekat askerleri gibi gözüküyordu. Tetiği kısa aralıklarla basarak her seferinde 3’er 4’er mermi ateşliyordu. Tamamen hedef seçerek ateş açan profesyonel bir asker gibiydi. Kurbanların oturdukları sandalyelerden düşüşlerini gördüm.”

2/ 11
‘Bizi tek tek öldürüyorlar lütfen yardım gönderin!’

Kim çıkarsa vurdular

Kâbus bununla bitmedi. Fransa-Almanya maçını izleyenler maçın ortasında duyulan patlama seslerine anlam verememişti. Gerçek sonradan ortaya çıktı. Üzerlerinde patlayıcı olan iki IŞİD militanı, stada girmeye çalışmış, bunu başaramayınca stadın dışında kendilerini patlatmıştı. Stadın çevresindeki 4 kişi işte bu saldırılarda hayatını kaybediyordu. Bu sırada şehrin her tarafından silah sesleri yükselmeye başladı. La Belle Equipe isimli bir barda maç seyreden kişilerden 19’u açılan ateşle can verdi. Sayıları 4 olduğu sanılan militanlar gelişigüzel ateş açarak önlerine kim çıkarsa öldürmeye başladı. Fontaine au Roi yolunda 5 kişi hayatını kaybetti. Albert Caddesi’nde de 14 kişinin öldüğü anlaşıldı. Ama Paris daha en kötüsünü görmemişti...
 

3/ 11
‘Bizi tek tek öldürüyorlar lütfen yardım gönderin!’

Konserde dehşet

En dehşet verici eylem Bataclan Konser Salonu’nda yaşandı. Eagles of Death Metal isimli Amerikalı rock grubunun konseri için 1500 bilet günler önce tükenmişti. Çoğu 20’li yaşlarında olan gençler konser devam ederken bir anda içeri dalan otomatik silahlı iki militan karşısında dehşete düştü. IŞİD’liler hiç vakit kaybetmeden tam 10 dakika boyunca 3-4 şarjör mermiyi seyircilerin üzerine boşalttı. Müzik grubu ise ilk kurşunlar atıldığı an sahneyi arka kapıdan terk ederek kurtulmayı başardı. Seyirciler ancak militanlar şarjör değiştirmek için ateşi birkaç saniye kestiğinde yerden kalkıp kaçabiliyordu.

4/ 11