BMde böyle yalvardı

Libya lideri Muammer Kaddafi, en büyük destekçilerinden birini daha kaybetti.

BMde böyle yalvardı

Libya lideri Muammer Kaddafi, en büyük destekçilerinden birini daha kaybetti. Kaddafi'nin çocukluk arkadaşı olan Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Muhammed Şalgam, BM Güvenlik Konseyi'ni Libya'daki vahşeti durdurması için göreve çağırdı. Şalgam ayrıca, "Buradan Kaddafi kardeşime sesleniyorum: Libyalıları rahat bırak" dedi.

1/ 19
BMde böyle yalvardı

BM Güvenlik Konseyi'nin dünkü oturumu dramatik anlara sahne oldu. Oturumda söz alan Libya'nın BM Daimi Temsilcisi Şalgam, çocukluk arkadaşı olan Kaddafi'nin askerlerinin, halka karşı ateş açtığına yönelik haberlere ilk başta “inanamadığını”, ancak daha sonra durumun vahametinin farkına vardığını söyledi.

2/ 19
BMde böyle yalvardı

Olayların başından bu yana 42 yıldır iktidarda olan Libya liderine karşı net bir tavır almaktan kaçınan Şalgam, Kaddafi'nin protestocuların bastırılması için güç kullanılması yönünde çağrı yapmasının ardından artık kendisinin de Kaddafi rejimine karşı yaptırım getirilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

3/ 19
BMde böyle yalvardı

Libya'nın eski dışişleri bakanlarından olan Şalgam, BM Güvenlik Konseyi üyelerine hitap ederek, "Lütfen ülkemi kurtarın. Dökülen kanı durdurun. Masum insanların öldürülmesine izin vermeyin" dedi.

4/ 19