Bombalı eylem yapacaklardı

Esenler'de düzenlenen operasyonda PKK'lı 1'i kadın 5 kişi yakalandı.

Bombalı eylem yapacaklardı

Esenler'de düzenlenen operasyonda terör örgütü PKK üyesi 1'i kadın 5 kişi yakalandıBu kişilerin arasında bulunan örgüt üyesi M.M.'nin, yurtdışında bomba eğitimi aldığı ve eylem için İstanbul'a geldiği belirtildi. Zanlılarla beraber çok sayıda eylem planı ve örgütsel doküman ele geçirildi.

İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün verdiği bilgiler doğrultusunda Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. 31 Temmuz'da Esenler'de düzenlenen operasyonda 1'i kadın 5 kişi şüpheli olarak gözaltına alındı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen zanlıların terör örgütü PKK üyesi olduğu ortaya çıktı. Bu kişilerin üzerlerinde ve adreslerinde yapılan aramalarda ise plan ve örgütsel dökümanlar ele geçirildi.

1/ 5
Bombalı eylem yapacaklardı

Yapılan sorgulamada zanlılardan 3'ünün örgüte ait yurtdışında bulunan kamplarda bomba eğitimi aldığı ve eylem yapmak için İstanbul'a geldikleri belirlendi. İstanbul'da yaşayan 2 örgüt üyesinin de zanlılara yardım ettiği bildirildi. Yetkililer, zanlılarla beraber patlayıcı malzeme ele geçirilmedğiini ancak dokümanlarda eylem yapılacağına dair bilgiler bulunduğunu belirtti. Örgütün hedeflerinin arasında kamu kurumları olduğu öne sürüldü.

Emniyette işlemleri tamamlanan 5 zanlı Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi.

2/ 5
Bombalı eylem yapacaklardı

AYAKKABISINDAN BOMBA DÜZENEK PLANI ÇIKTI

PKK’lı bombacı M.M.’nin ayakkabısından bomba hazırlama düzeneği planı, sim kartı çıktı. Zanlı M.M.’nin yanlış yapmamak için düzeneği kağıda çizip sakladığı öne sürüldü.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 31 Temmuz 2010 günü düzenlediği operasyon öncesi geniş önlem aldığı belirtildi. Esenler Otogarı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan polis, yakaladığı M.M.'yi tepeden tırnağa detaylı bir şekilde aradı. M.M.'nin giydiği spor ayakkabısında hazırlık yaptığı öne sürülen eylemle ilgili deliller bulundu.

3/ 5
Bombalı eylem yapacaklardı

Polis ekipleri ayakkabının taban kısmında saklanmış kağıt parçaları ve cep telefonu sim kartı ele geçirdi. Kağıtların birinde bomba hazırlama düzeneği planı olduğu görüldü. Yetkililer, M.M.'nin bomba hazırlarken yanlış yapıp kazaya sebep olmamak için planı yanında taşıdığını belirtti. Sim kartının da cep telefonuyla uzaktan patlamalar için kullanılacağı bildirildi.

4/ 5