Böyle üst geçit görülmedi

Rize'de 300 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde olan dünyanın en ilginç üst geçidi yapılıyor.

Böyle üst geçit görülmedi

Rize’de, altından bir cadde ile dört şeritli karayolu geçen yaklaşık 300 metrelik bir yaya üst geçiti yapılıyor. Toplam 4 girişi bulunan üst geçidi çok karmaşık bulan ve “Labirent gibi” değerlendirmesinde bulunan Rizeliler ise karayollarında olduğu gibi geçide de yön levhası konulmasını istiyor.

1/ 6
Böyle üst geçit görülmedi

Rize Belediyesi’nin yapımına geçen ay başladığı üst geçidin tamamlanması için çalışmalar hızla sürüyor. Çalışmanın tamamlanması ile Sahil Yolu üzerine geçen yıl inşa edilen merdivensiz, hafif rampa şeklindeki yaya üst geçidi, Atatürk Caddesi üzerinden sahil şeridine bağlanmış olacak. Geçitten İsmail Kahraman Kültür Merkezi’ne de bir yol ayrılıyor. Cumhuriyet Caddesi ile Karadeniz Sahil Yolu’nun dört şeridinin altından geçtiği yaklaşık 300 metrelik merdivensiz üst geçitin 800 bin liraya mal olması planlandı.

2/ 6
Böyle üst geçit görülmedi

Karadeniz Sahil Yolu’nun devreye girmesinin ardından sahile ulaşmakta bir hayli zorluk yaşayan Rizeliler ise çalışmaları olumlu, ancak biraz karışık buldu. “Artık Atatürk Caddesi’nden rahatlıkla sahile geçebileceğiz. Ama biraz karışık oldu. Labirent gibi görünüyor. İnsanların burada yön bulması zor olacak. Üst geçide yön levhası gerekecek” dediler.

3/ 6
Böyle üst geçit görülmedi

BAŞKAN: SAHİLİ VATANDAŞA GERİ VERİYORUZ

Vatandaşların yaya ya da bisikletli olarak kullanabileceği merdivensiz üst geçidin engelli vatandaşların da kolayca sahile ulaşmasını sağlayacağını belirten Rize Belediye Başkanı AK partili Halil Bakırcı, “Şehir merkezini Rize kordonuna bağlayacak olan üst geçidin sosyal yaşama büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sahil yolu ile kapanan sahilimizi tekrar şehrimize ve vatandaşlarımıza geri vermenin mutluluğu içerisindeyiz” dedi. Bakırcı geçidin Türkiye’deki en uzun yaya üst geçitlerden biri olacağını da sözlerine ekledi.

4/ 6