Bozcaada’da bayram alarmı

Bozcaada’da bayram alarmı

Çanakkale ve Kuzey Ege'nin incisi ve her yaz tatili dönemi tatilcilerin gözdesi olan Bozcaada'da otel ve pansiyonlarda rezervasyon doluluk oranı yüzde doksanı buldu.

1/ 9
Bozcaada’da bayram alarmı

Adada pansiyon ve otellerin yeri ve konumuna göre gecelik konaklama ücreti kahvaltı dahil 100 lira ile 200 lira arasında değişiyor. Bozcaada'nın son yıllarda hem Çanakkale hem de Kuzey Ege bölge turizminin lokomotif yerlerinden biri olduğunu belirten adanın CHP'li Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, "Gerek yerel yönetim olarak belediyenin tüm çalışanları vardiya sistemiyle neredeyse 24 saate varan bir hizmet sağlayacağız" dedi.

2/ 9
Bozcaada’da bayram alarmı

Ramazan Bayramı'nda yine yoğunluk beklenen Bozcaada, bayram tatili rezervasyonlarında yüzde doksanı bulmuş durumda. Yıllardır bu yoğunluklardan tecrübe edinen idareci ve yöneticiler turizmcilerin rahat bir tatil geçirebilmeleri için çeşitli yöntemler bularak bunları hayata geçiriyor. Gestaş'ın tatilcilerin hangi gün ve hangi saatte gidebileceklerini planlama imkanı sunan çağrı merkezinden rezervasyon uygulaması da başladı. Ayrıca adada hayata geçirilen bir başka uygulama ise Ada merkezinin motorlu araçlara kapatılması. Ada merkezinde yalnızca arabalı vapurla gidecek olan motorlu araçlar geçebilecek. Bu sayede tatilcilerin ada merkezinde araç korkusu, egzoz dumanı olmadan Bozcaada'nın tadını çıkarmaları ve Bozcaada'nın güzelliklerinden daha fazla yararlanabilmeleri hedefleniyor. Ayrıca adaya tatile gidecek olan turizmciler, pansiyon ve otelin yeri ve konumuna göre geceliği kahvaltılı yüz lira ile iki yüz lira arasında konaklayabilecek.

3/ 9
Bozcaada’da bayram alarmı

"Turizm ve deniz kaldı"

Bozcaada'da esnaflık yapan 66 yaşındaki Zeynep Azak, "Günü birlik turlarımız çok, kalifiyelik turlarımız çok az. Yani dışarılardan gelen, 3-5 gün kalanlar yok. Günübirlikçi çöpünü bırakan turlarımız daha fazla. Zannedersem Bozcaada'daki fiyat yükseklikleri ve maddi olarak korkmuş olmaları buna etken oluyor. Yani Türkiye'mizin durumu belirli" dedi.

Adada taksicilik yapan 27 yaşındaki Ramazan Öksüz ise "Bozcaada'da Ramazan dolayısıyla şu an turizm biraz zayıf. Günübirlik gelip gidiyorlar. Büyük beklentimiz bayram ve bayram sonrası diye umut ediyoruz. Geçen senelere göre turizm çok düşük. Şimdi biraz durgun, biz de Ramazan dolayısıyla olduğunu düşünüyoruz" dedi.

4/ 9