Bu ancak Rize'de olur

Rize’nin İkizdere İlçesi Karzavan Yaylası’nda minarenin kış aylarında çığdan zarar görmemesi için ilginç bir çözüm geliştirildi.

Bu ancak Rize'de olur

Rize’nin İkizdere İlçesi Karzavan Yaylası’nda çelik varillerin birleştirilmesiyle oluşturulan 7 metrelik minarenin kış aylarında çığdan zarar görmemesi için ilginç bir çözüm geliştirildi. (DHA)

1/ 10
Bu ancak Rize'de olur

Makaralı düzenekle kışın yere yatırılan minare, yaz mevsiminde insanların yaylaya çıkmasıyla birlikte yine aynı yöntemle kaldırılıyor.

2/ 10
Bu ancak Rize'de olur

Meşeköy sakinlerinin yaz aylarında çıktığı 2 bin 100 metre rakımlı Karzavan Yaylası’nda inşa edilen tek katlı cami için, üst üste konulan çelik varillerin birleştirilmesi ile 7 metre uzunluğunda minare yapıldı.

3/ 10
Bu ancak Rize'de olur

Ancak kış şartlarının zorlu geçtiği yaylada çığ tehdidi ile yıkılma riski taşıyan minare sorun oldu. Bunu üzerine köylüler, ’Ancak Rize’de olur’ dedirtecek ilginç bir çözüm geliştirdi. Elle çevrilebilen makaralı bir sistem ile çelik tel bağlanan minare, kış aylarında çığdan korunması için yere yatırıldı, yaz geldiğinde de yine aynı sistemle kaldırıldı.

4/ 10