Bu bahar yapılacak 60 şey

Bu bahar yapılacak 60 şey

Yaylalara çıkmaya, memleket ziyaretlerine daha çok var; tatil planları yeni yeni şekilleniyor ama cemreler patır patır: Havalar ısınıyor. Park, sahil, kaldırım... Hepsi bizim! Hem şehirde hem de sokakta olduğumuz zamanlar geldi. Kabuğumuzdan çıkıp yenilenmek ve bunu başkalarıyla yaşamak için en güzel zamanlar...

Hürriyet / Savaş Özbey

1/ 19
Bu bahar yapılacak 60 şey

SEYAHAT - Faruk Akbaş seçti

YURT İÇİ
1- KÜRE DAĞLARI: Çünkü bu aylarda orada sis bulutu çok oluyor, doğa coşuyor, izlemesi çok keyifli.
2- BAFA GÖLÜ VE ÇEVRESİ: Çünkü flamingoları görme zamanı. Tekne tutarak gölde gezerseniz, yeni açmış özel orkideleri görebilirsiniz.
3- MERSİN'İN KLİKYA ARKEOLOJİSİ: Toros Dağları etekleri, Mavga Kalesi, Olba ve Gilindere Mağarası bu mevsimde harika gezilir.

YURT DIŞI
4- KÜBA: Bu mevsimle orada çeşitli hava oyunları oluyor. İklim kuşağının yarattığı harika gökyüzü görüntülerini izlemek keyif verir.
5- HİNDİSTAN: Muson yağmurları gelmeden yani sıcaklar bastırmadan gidilmeli. Nisan en güzel zaman.
6- MYANMAR: Hindistan’a benzer özellikler nedeniyle gidilmeli. Bulutlar, gökyüzü, renkler bu mevsimde tam fotoğraflık olur.

2/ 19
Bu bahar yapılacak 60 şey

FESTİVAL - Tolga Akyıldız seçti

7- İSTANBUL X BERLIN ENSEMBLE (XJAZZ FESTİVAL): 12-17 Nisan arasında eşzamanlı olarak Ankara ve İstanbul’da gerçekleşecek festivalin İstanbul-Berlin müzik köprüsü kurma hedefi var. Son gününde Ediz Hafızoğlu, Cenk Erdoğan, Paul Kleber ve Hüsnü Şenlendirici Sebastian Studnitzky yönetiminde sahne alıyorlar.
8- BEIRUT: 28 Mayıs’ta İstanbul KüçükÇiftlik Park’ta. Indie rock’ın çıtası en yüksek gruplarından Beirut’un tek konserlik İstanbul çıkarması. Son ve şahane albümleri ‘No No No’ kapsamında bir turneden söz ediyoruz. Müziklerindeki Balkan tadı enfes.
9- CHILL OUT FESTIVAL: 28-29 Mayıs’ta İstanbul Life Park’ta. Sahne alacak isimler belli olmasa da biletinizi hemen alın. Şehirden doğal ortama; funk, house, soul, elektronik dinleyerek ‘cool’ bir müdavim kitlesiyle sosyalleşmeye kaçmak için güzel fırsat.
10- PARKFEST: 15 Mayıs’ta KüçükÇiftlik Park’ta. “Şehrin göbeğinde farklı türlerden yeni bir şeyler dinleyeyim; festival gibi olsun ama bir günde bitsin” diyorsanız tam size göre. Rap’çi Azelia Banks, Riff Cohen ve yıldızı yeni parlayan Jain var.

3/ 19
Bu bahar yapılacak 60 şey

STİL - Sibel Arna

Hazırlıklı olun, karmakarışık bir yaz bizi bekliyor. Rengârenk, alacalı bulacalı, desenin desen üstüne bindiği tasarımlarla neşeleneceğiz. Transparan, dantel ve file detaylarla heyecanlanacak, baştan aşağı beyazlar giyinip masumiyeti arayacağız.

11- BİRİNCİLİK YİNE BEYAZIN: İlkbahar-yaz koleksiyonlarında beyaz hâkimiyetine alışığız ama bu yaz yüksek doz beyaz. Belki de geri kalan kısımda renkler cirit attığı, desenler halay çektiği için yeni sezonun yüzde ellisi beyaz.
12- MİNİK PENCERELERİ ARALAYIN: Geçen yazın en önemli trendlerinden dantel varlığını koruyor ama bu yaz üst sıralardaki yerini file detaylarına bırakıyor. İrili ufaklı filelerle bezeli elbiseler plaj dışında da giyilmeye başlayacak.
13- ŞEFFAF YAZ KAPIDA: Transparan pantolon da olur mu demeyin! Yaptılar... Transparan pantolonlarla birlikte transparan ayakkabılar da geri döndü. Aksesuvar olarak da tabii ki içi tamamen gözüken çantalar! İçimizin dışımızın bir olduğu bir yaz bizi bekliyor.
14- ETİKETE BAKMAYA GEREK YOK: Lüks bağırmaya başladı. Minimalizm öldü, gösteriş ve abartı dönemi geri geliyor. Hal böyle olunca Lanvin’inden Louis Vuitton’una bütün markalar logolarını ve isimlerini kıyafetlerin üzerine bastı.
15- MOM JEAN'LER GELİYOR: Çok şükür yaz sıcağında bacağımıza iyice yapışan skinny jean trendi sona erdi. Yerini yüksek belli bol kesim, kısa paça mom jean’ler alıyor. Anne jean’lerin ismine bakmayın, Serenay Sarıkaya’da durduğu gibi seksi duracağına emin olabilirsiniz.
16- DESEN DESEN ÜSTÜNE: Desenli bir gömleği bambaşka desenli bir pantolonla giymeye var mısınız? Varım diyorsanız sürrealist bir ressamın eseri gibi dolanmaya ve biraz göz yormaya hazır olun.

4/ 19