Bu diziler yıllarca ekranda kaldı

Bu diziler yıllarca ekranda kaldı

Bu diziler yıllarca ekranda kaldı

TV ekranlarında yeni sezonla birlikte onlarca dizi de boy göstermeye başladı. Bu dizilerden bazıları izlenme rekorları kıracak bazıları da reyting canavarının kurbanı olup tarihin tozlu sayfaları arasında yerini alacak.

Biz de geriye doğru bir yolculuğa çıkıp ekrana damga vuran ve yıllarca yayınlanan dizileri bir kez daha hatırlayalım istedik. Türkiye'de en uzun süre ekranda kalan dizi hangisi...  Peki ya 1952 yılında yayınlanmaya başlanan ve 2009'da final bölümü ekrana gelen diziyi biliyor musunuz.

İşte reyting rekorları kıran dizilerin tarihine bir bakış.

1/ 10
Bu diziler yıllarca ekranda kaldı

ESKİ BÖLÜMLERİ BİLE İLGİYLE İZLENİYOR

 

Takvimler 2002 yılının Ocak ayını gösteriyordu. TGRT ekranlarında 'Made In Turkey' ibaresiyle yepyeni bir dizi başladı: Çocuklar Duymasın.  Orta- üst gelir grubundan, iki çocuklu tipik bir Türk ailesinin öyküsü üzerine kuruluydu dizi.  Önceleri çok fazla kimsenin dikkatini çekmedi. Fakat bölümler ilerledikçe kendine sadık bir izleyici kitlesi oluşturdu.

İlk 13 bölümünün yayını bittiğinde ise artık milyonları ekran karşısına çeken bir fenomene dönüştü dizi. Herkes birbirine "Akşam Çocuklar Duymasın'ı izledin mi" diye sormaya başladı. Dizinin tekrar bölümleri bile izlenme rekorları kırıyordu.

2/ 10
Bu diziler yıllarca ekranda kaldı

Bu ilk 13 bölümün ardından dizi kanal değiştirdi. Bu kez ATV'de izleyicisiyle buluşmaya başladı.Eski bir Türkiye güzeli, manken ve sunucu olan Pınar Altuğ da Çocuklar Duymasın'daki performansıyla kendini oyunculuk konusunda da kanıtladı.  Hatta o sıralar henüz çocuğu olmayan Altuğ, bir çok kuruluş tarafından defalarca yılın annesi seçildi.

Dizinin yaratıcısı birol güven, aslında yola çıkarken bu kadar ilgiyi beklemiyordu belki de. Güven ""Diziyi ilk yıllarda TGRT'ye bedava verdik. Hiç para istemedik" diye anlatmıştı o süreci.

Çocuklar Duymasın'ın 2002'de başlayan ekran serüveni 2014'te sona erdi.  Bir başka deyişle dizi tam 12 yıl ekranda kaldı. Ama eski bölümleri hala tekrarlanıyor.

3/ 10
Bu diziler yıllarca ekranda kaldı

DİLE KOLAY, 13 YIL

 

Türkiye'de ekranların en uzun süre yayında kalan dizilerinden biri Bizimkiler... Dizi ilk kez 1989 yılında TRT ekranlarında seyirciyle buluştu. İlk kadroda dizinin ana kahramanları olan aileyi Erdal Özyağcılar, Ayşe Kökçü, Bensu Orhunöz ve Atılal Uluışık oynuyordu. Cihat Tamer de Özyağcılar'ın canlandırdığı karakterin ağabeyi rolündeydi. Ancak ilerleyen bölümlerde Tamer ayrıldı yerine Engin Şenkan geldi.

Dizi unutulmaz karakterleriyle 1989- 1994 arasında TRT'de ekrana geldi. Daha sonra Star, Show TV ve ATV'de yayınlandı.

4/ 10