Bu görüntüler sır gibi saklandı!

İngiltere 1950 yılında Avustralya'da nükleer bomba denemesi yaptı.

Bu görüntüler sır gibi saklandı!

İngiltere 1950 yılında Avustralya'da nükleer bomba denemesi yaptı. Nükleer bombanın patlamasından sonraki görüntüler 60 yıl boyunca sır gibi saklandı. Amatör bir fotoğrafçı tarafından çekilen görüntüler şimdi gün ışığına çıktı.

1/ 6
Bu görüntüler sır gibi saklandı!

1950'li yıllarda ABD ile Rusya arasında büyük bir silahlanma yarışı başlamıştı. İki süper güç üst üste nükleer bomba denemeleri yapıyordu. İngiltere gibi ülkeler de bu yarıştan geri durmak istemiyorlardı. Bu çerçevede İngiltere, Avustralya'nın güneyindeki Maralinga çölünde nükleer bomba denemesi yaptı. Ancak bu denemenin görüntüleri tam 60 yıl boyunca sır olarak kaldı. İngiliz asker John Alfred Milsom amatör fotoğraf makinesiyle nükleer bombanın patladığı anı görüntüledi. Milsom fotoğrafları yayımlamadı.

2/ 6
Bu görüntüler sır gibi saklandı!

İngiliz asker Milsom'un 52 yaşındaki kızı Janette Hoyles 60 yıl sonra babasının çektiği amatör fotoğrafları yayımladı. Babasının Avustralya, Malezya ve Singapur'da görev yaptığını belirten Janette Hoyles, "Babam nükleer bomba denemesi yapıldığı sırada sırtlarını dönerek bir daire oluşturduklarını söylerdi. Siren sesleri duyulduktan sonra arkalarını döndüklerinde bir mantara benzer toz bulutu gördüklerini anlatırdı" dedi.

3/ 6
Bu görüntüler sır gibi saklandı!

Nükleer bomba denemesinin yapıldığı bölgede oturanlar, Milsom'un çektiği fotoğrafları kanıt göstererek İngiliz Savunma Bakanlığı'ndan tazminat talebinde bulundular. Denemeden yıllar sonra bile bölgede cilt kanseri oranlarının ortalamanın üstünde olduğu iddia ediliyor.

4/ 6