Bu kareleri daha önce görmediniz !

Bu kareleri daha önce görmediniz !

Merhum gazeteci Mehmet Sürenkök’ün yarım asra yakın meslek yaşamında çektiği ve Anadolu Ajansı arşivinde bulunan fotoğraflardan seçilen "Demokrasi Tarihimizden Kareler" sergisi, yarın izlenime sunulacak.

Ankara Gazeteciler Cemiyetinde açılacak sergide, 1944 yılında Ulus gazetesinde foto muhabiri olarak göreve başlayan Mehmet Sürenkök’ün dönemi süresince objektifiyle tanıklık ettiği siyasi olayları yansıtan 84 fotoğraf yer alacak.

Mehmet Sürenkök’ün oğlu Önder Sürenkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasına ait film negatiflerinden oluşan arşivi yıllarca çalışma ofisinde muhafaza ettiğini söyledi.

1/ 5
Bu kareleri daha önce görmediniz !

Yaklaşık 4,5 yıl önce babasının 4 bin kareden oluşan fotoğraf arşivini Anadolu Ajansına bir protokolle devrettiğini anlatan Sürenkök, arşivin gelecek kuşaklara aktarılmasını ve araştırmacıların bilgisine sunulmasını sağlamak istediğini belirtti.

Arşivin devrinden sonra fotoğraflardan bazılarının yer aldığı bir albüm hazırlığına başladığını kaydeden Sürenkök, "Fotoğrafları titiz bir çalışmayla seçtik ve ’Demokrasi Tarihimizden Kareler’ adlı albüm ortaya çıktı" dedi.

Babasının ismini yaşatmak amacıyla bastırdığı albümün kendisi için çok özel olduğunu dile getiren Sürenkök, albümdeki fotoğrafları sergiyle izlenime sunma düşüncesini de yarın hayata geçireceğini anlattı.

2/ 5
Bu kareleri daha önce görmediniz !

Albümdeki 84 fotoğrafın yer alacağı serginin cuma günü saat 18.00’de Ankara Gazeteciler Cemiyetinde açılacağını belirten Sürenkök, tarihe yolculuğa çıkaracak serginin 10 gün açık kalacağını bildirdi.

-Mehmet Sürenkök’ün Özgeçmişi- Malatya’nın Darende ilçesinde 1921 yılında dünyaya gelen Mehmet Sürenkök, Zafer ve Hürriyet gazetelerinde görev yaptı. 1944 yılında Ulus gazetesinde foto muhabirliğine başlayan Sürenkök, 1950 yılında Türkiye Fotoğraf Ajansını kurdu.

Sürenkök, Türkiye’nin çok partili siyasi hayata geçiş döneminde, pek çok siyasi olaya objektifiyle tanıklık etti.

Özellikle 14 Mayıs 1950 seçimiyle yönetime gelen Demokrat Parti iktidarının önde gelen isimleri Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes’in yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerinin kamuoyuna aktarılmasına aracılık etti.

3/ 5
Bu kareleri daha önce görmediniz !

Aktif gazeteciliği Süleyman Demirel ve Turgut Özal dönemine kadar uzandı.

Mehmet Sürenkök, Türk basın camiasında uluslararası basın kurulularında az sayıda bulunan Linhoff ve Lecia marka fotoğraf makinaları ile yapmış olduğu çalışmalarla ünlendi.

1955 yılında Necla hanımla evlenen Sürenkök’ün Önder ve Pınar isimli iki çocuğu bulunuyor. Basın Şeref Kartı sahibi ve fotoğraf dalında birçok ödüle sahip Sürenkök, 1985’de vefat etti.

4/ 5