Bu pazar seçim olsa?

Bu pazar seçim olsa?

12 Haziran 2011 tarihinde yapılması öngörülen milletvekili genel seçimlerine 7 ay kala Türkiye'nin yeni siyasi gündemi, olası seçim ittifakları oldu.

Peki seçmenler, partilerinin ittifak yapmasını istiyor mu, seçimlerden daha güçlü çıkılması için oy verdikler partinin hangi parti ile ittifak yapılmasından memnun olur, ittifak yapılması karşısında oy tercihleri değişir mi?

İşte ANYD-AR tarafından yapılan anketin sonuçları:

1/ 11
Bu pazar seçim olsa?

CHP-BDP SEÇMENİ İTTİFAKA KARŞI

BDP'nin CHP ile ittifak yapılması teklifine, araştırmamızın sonucuna göre iki partinin de tabanı büyük oranda karşı çıkıyor. BDP seçmeninin yüzde 55,2'si böyle bir oluşuma sıcak bakmazken, yüzde 46,3'ü seçimlere CHP ittifakı ile girilmesinde oy tercihlerinin değişeceğini belirtiyor. CHP seçmenin yüzde 51,5'i de BDP ile ittifak yapmanın söz konusu olduğunda oy tercihlerinin değişeceği görüşünde.

2/ 11
Bu pazar seçim olsa?

BDP SEÇMENİNİN İTTİFAK TERCİHLERİ

CHP ile ittifaka büyük oranda sıcak bakmayan BDP seçmenin yüzde 61,4'ü eğer bir ittifak olacaksa bunun Doğu ve Güneydoğu'dan en yüksek oyu alan Ak Parti ile yapılmasından yana. BDP seçmeninin yüzde 21,4'ü CHP, 1,4'ü ise yeni kurulan HAS Parti ile ittifak yapılmasını istiyor. BDP'lilerin yüzde 10,3'ü de herhangi bir partiyle ittifak yapılmamasını belirtiyor.

3/ 11
Bu pazar seçim olsa?

MHP SEÇMENİNİN İTTİFAK TERCİHLERİ

Yüzde 58,9'luk bir oranla ittifaka karşı olan MHP'lilerin yüzde 20,8'i, tabanı partileriyle ittifak yapılmasına çok düşük bir oranda destek veren Ak Parti’yle ortaklığa sıcak bakıyor. Milliyetçi seçmenlerin yüzde 14,7'ü çizgi olarak kendisine en yakın parti olan BBP ile ittifak isterken, CHP'yle ittifaktan yana olanlar yüzde 3,5’lerde.

4/ 11