Bu şehirler de Mars’a benziyor

Bu şehirler de Mars’a benziyor

Mars keşif aracı Curiosity’nin geçtiğimiz hafta başarılı bir şekilde Kızıl Gezegen’e inmesi, Dünya’nın en yakın komşusunda bir gün yaşamamız için gerekli olan bilgileri edinmemiz adına büyük bir atılım oldu şüphesiz.Ancak Dünya’da sahip oldukları zor coğrafi özelliklerle Mars’a benzeyen şehirler de yok değil.

1/ 33
Bu şehirler de Mars’a benziyor

Bilim insanları bu şehirlerin barındırdıkları özellikleri iyi analiz ederek, gelecekte Mars’ta daha sağlıklı yaşam koşulları oluşturulabileceğine inanıyor.

2/ 33
Bu şehirler de Mars’a benziyor

Black Rock Çölü... ABD’nin Nevada eyaletinde yer alan ve her yıl Ağustos ayının sonunda “Yanan Adam” festivaline ev sahipliği yapan Black Rock City, son derece çorak bir arazi olan Black Rock çölünde yer alıyor.

3/ 33
Bu şehirler de Mars’a benziyor

Deniz seviyesinden yüksekliği 1,191 metre olan çöl, 2,600 km karelik bir alan kaplıyor. Son derece düz ve boş bir arazi olması sebebiyle, roket ve hız denemeleri için tercih edilen Black Rock Çölü, aynı zamanda yaşama imkan vermeyen özelliklere sahip.Mars’ı andıran özellikleri, çok şiddetli fırtınalara sahne olması ve yüksek bir sıcaklığa sahip olması. Festivalciler, bir hafta süren ve devasa insan figürlerinin yakıldığı etkinlik esnasında kendilerini korumak için geçici binalar inşa ediyor.

4/ 33