Bu tablo Ata’ya benziyor mu?

Sizce bu panodaki kişi Atatürk mü? İşte Manisa’da tepki çeken pano..

Bu tablo Ata’ya benziyor mu?

Manisa'nın Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TUTSO) dış cephesine asılan bu Atatürk portresi ortalığı fena karıştırdı.Cam ve mozaikten yaptırılan ve TUTSO2nun toplam 10 bin 500 YTL ödediği bu portre Manisa'yı karıştırdı.

1/ 5
Bu tablo Ata’ya benziyor mu?

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk'e benzemeyen ve özensizce hazırlanan bu portre Atatürk'e benzemediğini ve alaycı bir görüntüsü olduğunu ileri süren Turgutlular'ın ve bazı sivil toplum kuruluşlarının tepkisini çekti. Atatürkçü Düşünce Derneği Atatürk tablosunun burun ve dudak kısımlarındaki kırmızı rengin kötü olduğunu, sakallıymış gibi bir izlenim verildiğini söyledi.

2/ 5
Bu tablo Ata’ya benziyor mu?

Atatürkçü Düşünce Derneği Turgutlu Şube Başkanı Ali Tezcan Bu portre herşeye benziyor ama bir tek Atatürk'e benzemiyor. Bunu yapan sanatçı değil, ancak sanat soytarısıdır” diyerek, tepkisini dile getirirken, Kaymakam Sadettin Kalkan da portrenin yenisinin yapılması için girişimde bulunacaklarını kaydetti.

3/ 5
Bu tablo Ata’ya benziyor mu?

TUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Türk de "portrenin Atatürk'e benzemediğinin farkında olduklarını" belirterek, "Henüz ödeme yapmadık. Tüm üyelerimiz Atatürkçü'dür. Tabloyu yapan firmanın hatasıdır” dedi. Ancak Türk'ün bu açıklamalarına rağmen tablonun yapımı sırasında kullanılan iskelesinin sökülmesi, işin tamamlanması ise dikkati çekti.

4/ 5