Bu ülkelerde asker yok!

Çeşitli nedenlerden dolayı askeri gücü olmayan 10 ülkeyi sizler için listeledik.

Bu ülkelerde asker yok!

Ünlü Fransız devlet adamı George Clemenceau'nun söylediği gibi: "Savaş, askerlere emanet edilemeyecek kadar ciddi bir meseledir". Clemenceau'nun bu tespiti hâlâ güncelliğini koruyor. Çoğu ülke, her an harekete geçmeye hazır büyük askeri kuvvetlere sahipken (bunlardan en dikkat çekicisi 1,600,000 sayıda ordu çalışanı bulunan Çin Halk Cumhuriyeti'dir) kimi ülkede ise hiç ordu bulunmuyor.

Çeşitli nedenlerden dolayı askeri gücü olmayan 10 ülkeyi sizler için listeledik. Bu ülkelerin kimisi tarihi yüzünden kimisi de konumu dolayısıyla ordu bulunmuyor. Fakat hepsinin, saldırıya uğramaları halinde başvuracakları yedek bir planları bulunuyor. İşte askersiz 10 ülke ve bu ülkelerin kendilerini savunma yolları...

1/ 12
Bu ülkelerde asker yok!

Solomon Adaları
Solomon Adaları'nın belirli bir koruyucusu yok, ancak ülke Avusturalya'ya çeşitli savunma malzemeleri için para ödedi. Eğer adalarda bir savaş ilan edilecek olursa, ülkeye savunma temin edecek yerlerin başında Avusturalya geliyor.

2/ 12
Bu ülkelerde asker yok!

Kosta Rika
1947'de imzalanan Amerikan Ülkeleri Karşılıklı Yardım Anlaşması sayesinde herhangi bir ülkenin savaş ilan etmesi durumunda, Kosta Rika'yı koruyacak 21 ülke bulunuyor. Bunlar arasında A.B.D, Şili ve Küba da yer alıyor.

3/ 12
Bu ülkelerde asker yok!

Samoa
Samoa'nın Yeni Zelanda ile 1962 yılında imzalanmış bir dostluk anlaşması bulunuyor. Dolayısıyla Samoa'ya yabancı bir saldırı olması durumunda Yeni Zelanda tarafından gerekli askeri yardım yapılacak. Ancak iki ülke de anlaşmayı istediği zaman geri çekme hakkına sahip.

4/ 12