Bugün seçim olsa..

İşte son "Bugün seçim olsa" anketinin sonuçları..

Bugün seçim olsa..

MetroPoll Araştırma kuruluşu sordu, yanıtlar son seçim anketini ortaya çıkardı:

Bugün seçim olsa kararsızlar ve sandığa tepki gösterenler dağıtılmaksızın halkın %38,9’unun AK Parti’ye, %15,9’unun CHP’ye ve %9’unun da MHP’ye oy vereceği anlaşılmaktadır. Kararsız, siyasal tavrını açıklamayan ve tepkili seçmenlerin oranı ise %28,6’dır.

1/ 7
Bugün seçim olsa..

Bir önceki araştırmamız ile karşılaştırdığımızda, AK Parti’nin ve CHP’nin kısmen, MHP’nin de daha küçük oranda oylarını artırdıkları belirlenmiştir. Bunun yanında kararsız, cevap vermeyen ve oyunu iptal edeceğini söyleyen seçmenlerin oylarında kademeli olarak düşüşler meydana gelmiş ve bu kitle Kasım 2008 araştırmamıza göre yaklaşık %12 azalmıştır.

2/ 7
Bugün seçim olsa..

Yerel yönetim seçimlerine 2 ay süre kalması ve adayların büyük oranda belli olması sebebiyle, daha sağlıklı tahminler elde edilebilecek şartlar oluşmaya başlamıştır.

Bu araştırmaya katılanlara 29 Mart’ta yapılacak yerel seçimde hangi partinin belediye başkan adayına oy vereceksiniz diye sorulduğunda kararını açıklayan seçmenlerin; (cevap vermeyenler, adaya bağlı diyenler ve partilere tepki gösterenler dağıtılmaksızın) %34’ünün AK Parti’ye, %18,5’inin CHP’ye ve %9,4’ünün de MHP’ye oy vereceği anlaşılmaktadır.

3/ 7
Bugün seçim olsa..

4/ 7