Buruk bayramlaşma

Suriye’nin Kobani kentinde IŞİD tehdidinden kaçan Suriyeliler için sınır hattındaki Suruç ilçesinde buruk bayramlaşma töreni yapıldı.

Buruk bayramlaşma

Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bayramlaşma töreni kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda 5 bin kişiye kavurma ikram edildi.

1/ 21
Buruk bayramlaşma

Törene katılan bazı Suriyeliler, ülkelerinde kan aktığı için bayram yapmayacaklarını söyleyerek, etlerden yemedi.

2/ 21
Buruk bayramlaşma

Törende konuşan AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, Suriyeliler'e yardım elini uzatmak için seferber olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:"Bu şartlar içerisinde güzellikleri yakalamaya çalışıyoruz. 170 binin üzerinde Suruç’un nüfusunun 2 kattı Suriyeliler buraya geldi. Bizde bu vesileyle bayram namazı kılmayı Suruç’u tercih ettik. Namaz sonrasında ise 5 bin kişiye Cumhuriyet meydanında kavurama ikram ettik. Yine Suriyeliler için kurban bağışı toplaması kampanyasını düzenledik. Buraya bağışlanan kurbanlar Suriyeli misafirlerimize ikram edilecek." Öte yandan çok sayıda Suriyeli ilçedeki cami avlusunda, taziye evleri ile boş işyerlerinde barınmaya çalışıyor.

3/ 21
Buruk bayramlaşma

SURİYELİ SIĞINMACILAR BAYRAMA BURUK GİRDİ


ÜLKELERİNDEKİ iç karışıklıktan kaçarak Türkiye'ye sığınan 1.5 milyonu aşkın Suriyeliden; Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa'daki konaklama tesislerinde barınan yaklaşık 315 bin 250 sığınmacı, Kurban Bayramı'na buruk sevinçle girdi.

4/ 21