Büyük sınav yarın!

YGS öncesi işte ipuçları!

Büyük sınav yarın!

2 milyon 86 bin aday sınav maratonunu başlatıyor Yarın üniversiteye giriş sınavlarının ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) yapılıyor. Bu yıl sınavlara girecek gençler rekor kırdı. Tam 2 milyon 86 bin 87 genç üniversiteli olmak için bu sınavlarda yarışacak. Gençlere Türkçe, Temel Matematik, Fen ve Sosyal Bilimler olmak üzere 4 ayrı testten toplam 160 soru yöneltilecek. Her testte 40 soru yer alacak.

1/ 32
Büyük sınav yarın!

Bu sınavda 6 farklı puan türünden 140 ve üzerinde puan alan adaylar YGS'nin ilk barajını aşmış olacak. Bu gençler açıköğretim ve önlisans programlarını tercih edebilecek. 140 barajını aşamayanlar eğer mesleki ve teknik lise mezunu değilse tercih yapma hakkına sahip olmayacak.

2/ 32
Büyük sınav yarın!

YGS'deki 6 puan türünden birinde 180 ve üzerinde puan alan adaylar ise önümüzdeki haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) katılabilecek. Yükseköğretim kurumlarının lisans programları için gerçekleştirilecek 5 oturumlu bu sınavlarda da 12 puan türünden birinde 180 ve üzerinde puan alanlar tercih hakkına sahip olacak.

3/ 32
Büyük sınav yarın!

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) iki tane baraj puanı bulunuyor. 140 ve 180 baraj puanları. Sınav sonucunda yapılacak puan hesaplamasında adayların YGS'nin 6 puan türünden birinde bu puan barajlarını aşması gerekecek. Her puan türünde puanların en küçüğü 100, en büyüğü de 500 olarak hesaplanacak.

4/ 32