Büyük su krizi kapıda

Türkiye için büyük ‘su krizi’ kapıda. Resmi verilere göre su akışlarındaki azalma, bazı bölgelerde yüzde 70’e yaklaştı.

Büyük su krizi kapıda

Türkiye için büyük ‘su krizi’ kapıda. Resmi verilere göre su akışlarındaki azalma, bazı bölgelerde yüzde 70’e yaklaştı. Türkiye genelinde yağışlar yüzde 50 oranında azaldı. Türkiye genelinde tüm bölgelerde yağış oranlarında ciddi bir azalma devam ediyor.

(Zaman)

1/ 9
Büyük su krizi kapıda

Buna göre, su gelirindeki düşüşte yüzde 64 ile, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ilk sırada yer alıyor. Düşüş; Yeşilırmak, Kızılırmak, Çoruh, Van Gölü, Ceyhan, Seyhan, Asi nehirleriyle, Konya ve Fırat-Dicle ve Aras havzalarında kuvvetli yaşanıyor.

2/ 9
Büyük su krizi kapıda

Devlet Su İşleri (DSİ) ve Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre ocakta yeterli miktarda yağış beklenmiyor. Benzer durumun şubat-martta da yaşanması durumunda kuraklık tehlikesi söz konusu olacak. Yağış miktarlarında gerçekleşen endişe verici verileri değerlendiren uzmanlara göre, krizi önlemek için barajlarda enerji üretimi amaçlı su kullanımını durdurup, sulama ve içme suyu depolamasına acilen geçilmesi gerekiyor.

3/ 9
Büyük su krizi kapıda

Su ölçümleri, Su Yılı Takvimi’ne göre yapılıyor. Bu yılki Su Takvimi 1 Ekim 2013’te başlamış olup, 30 Eylül 2014’te sona erecek. Takvimin ilk döneminde (Ekim 2013-Ocak 2014), Türkiye geneli yağışlarda önceki yıla göre yüzde 47’nin üzerinde düşüş yaşanıyor. 2013 su yılında ise (1 Ekim 2012-30 Eylül 2013) Türkiye genelinde su akışları, bazı havzalarda azalırken bazı havzalarda artış göstermişti.

4/ 9