Büyük uyuşturucu operasyonu!

Uyuşturucu tarlasının sulanması için oluşturulan yapay gölet askerleri bile şaşırttı.

Büyük uyuşturucu operasyonu!

DİYARBAKIR'ın Lice İlçesi'nde düzenlenen operasyonlarda ortaya çıkarılan ve uyuşturucu tarlasının sulanması için yapıldığı belirtilen 20 metre uzunluğundaki yapay gölet güvenlik güçlerini bile şaşırttı. Lice kırsalında dün akşam saatlerinde tespit edilen bir tarlada yetiştirilen dişi hintkenevirlerinin ise insan boyunu aştığı görüldü.

1/ 26
Büyük uyuşturucu operasyonu!

Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığı'nca Lice İlçesi kırsalında yapılan uyuşturucu operasyonlarına devam ediliyor. Son olarak Lice İlçesi'nin Yolçatı ve Sığınak Köyleri arasında bulunan kırsal alanda, jandarma timleri tarafından operasyon yapıldı. Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı'nın bizzat arazide yönettiği operasyona 500 jandarma personeli ile birlikte, havadan helikopter ve İnsansız Hava Araçları da destek verdi. Operasyon öncesinde karayolu ulaşımı olmayan bölgelere havadan Jandarma Özel Harekat timleri indirildi. Daha sonra operasyona katılan birlikler, olası bir saldırıya karşılık bölgeye Kobra ve Kirpi ismi verilen zırhlı araçlarla bölgeye götürüldü.

2/ 26
Büyük uyuşturucu operasyonu!

YAPAY GÖLET YAPMIŞLAR

Bölgede geniş bir alanda arazi arama tarama çalışması yapan jandarma narkotik uzmanları, Sığınak Köyü yakınlarında geniş alanda hintkeneviri ekili bir tarla tespit etti. Özel harekat timlerinin çevre güvenliği almasının ardından araziye giren jandarma narkotik uzmanları, geniş çaplı bir araştırma yaptı. Yapılan araştırma sonucunda narkotik uzmanlarını bile şaşırtan bir uyuşturucu sulama yöntemi ortaya çıkarıldı. Jandarma timleri, uyuşturucu ekili tarlanın yanında 20 metre uzunluğunda ve 2 metre genişliğinde yapay bir gölet inşa edildiğini tespit etti. İçi su dolu olan göleti inceleyen uzmanlar, uyuşturucu yetiştiricilerinin hintkeneviri tarlasına çektiği sulama sistemini de buldu. Narkotik uzmanları, uyuşturucu yetiştiricilerinin tarlalarını sulamak için iş makineleriyle yapay bir gölet kazdıklarını ve buradan motorlarla çekilen suyu tarlaya aktardıklarını tespit etti. Narkotik uzmanlarını bile şaşırtan yapay göletle sulama yöntemi ile bugüne kadar ilk kez karşılaşıldığı belirtildi. Jandarma timleri yapay göletin kayıt altına alınmasının ardından sulama sistemini imha etti.

3/ 26
Büyük uyuşturucu operasyonu!

İNSAN BOYUNU AŞAN HİNTKENEVİRİ

Operasyonu sürdüren jandarma timleri, yapay göletin bulunduğu alanda tespit ettikleri, hintkeneviri tarlasının bugüne kadar ele geçirilen en büyük alan olduğunu belirledi. Uzaktan bakıldığında çam ormanı gibi görünen hintkeneviri tarlasının, kimyasal gübrelerle desteklendiği ve bu nedenle bu kadar büyüdüğü belirtildi. Tarlada bulunan dişi hintkenevirlerinin insan boyunu aştığı görülürken, bölgede uyuşturucu tacirlerine ait çok sayıda yaşam malzemesi de ele geçirildi. Normal şartlarda bir insanın göğüs hizasına kadar büyüyebilen dişi hint kenevirlerinin, bu tarlada insan boyunu aşması güvenlik güçlerini bile şaşırttı.

4/ 26