Cemevinde cenazeye katılanlara ateş açıldı

Gaziantep'te cemevinde cenazeye katılanlara ateş açıldı

Cemevinde cenazeye katılanlara ateş açıldı

Olay, bugün öğlen saatlerinde, Düztepe Mahallesi Sadıklar Caddesi üzerinde bulunan Cemevi önünde meydana geldi. Vefat eden Mehmet Ali Topal için düzenlenen cenaze törenine katılanların üzerine, yoldan geçen ve plakası öğrenilemeyen bir motosikletten av tüfeğiyle ateş açıldı. Cemevinin önündekilerin cenaze töreninin ardından Yeşilkent Mezarlığı'na gitmek için otobüs bekledikleri sırada ateşlenen tüfekten çıkan saçmalar, park halindeki 27 FK 658 plakalı otomobile, törene katılanları mezarlığa götürecek plakası öğrenilemeyen otobüse ve mezarlığa gitmek için bekleyenlere isabet etti. 2 kişi saçmaların isabet etmesi, 1 kişi de kırılan cam parçalarından yaralandı. Saldırıyı gerçekleştirdiği ileri sürülen 2 kişi motosikletle kaçarken, yaralanan Ali Topal, Levent Topal ve Ali Şenocak, yakında bulunan özel bir hastaneye götürüldü.

1/ 6
Cemevinde cenazeye katılanlara ateş açıldı

Olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Görgü tanıklarının ifadesine başvuran polis, Cemevi çevresindeki işyerlerinin güvenlik kamerası kayıtlarını da incelemeye aldı.

2/ 6
Cemevinde cenazeye katılanlara ateş açıldı

'SALDIRI PLANLI YAPILDI'

Olayı haber alarak Cemevi'ne gelen Alevi Kültür Dernekleri Şube Başkanı Yılmaz Demirdelen, saldırının planlı olduğunu ve Alevi yurttaşların hedef aldığını ileri sürdü. Provokasyona gelmeyeceklerini ifade eden Demirdelen şöyle konuştu:

3/ 6
Cemevinde cenazeye katılanlara ateş açıldı

"Aldığımız bilgilere göre; olay saat 11.05 sıralarında Cemevine cenaze için gelen kalabalığın mezarlığa hareket etmesi sırasında meydana gelmiş. Kalabalık mezarlığa gitmek için otobüse binmeye çalışırken motosiklet üzerinde gelen iki kişiden arkadaki elindeki av tüfeğini çıkarak doğrudan vatandaşlarımıza ateş etmiş. Otobüsün geri manevra yapmasıyla saçmalar otobüse isabet etmiştir. Aksi takdirde burada yaralanan vatandaş sayımız daha fazla olabilirdi. Olayda hasar gören arabanın kırılan cam parçaları 3 vatandaşımızı yaralamıştır. Görgü tanıklarının anlattıklarına göre olayda önden giden bir motosiklet daha var. Bunlar daha sonra hedef şaşırtmak için aynı mahallede bulanan başka bir otomobile daha ateş etmişler. Bu Gezi olayları ve Okmeydanı'ndan gelen süreçten bu yana Alevi vatandaşları bir kavganın içine çekmeye çalışıyorlar. Tamamen kurgulanmış hazırlanmış bir senaryo yani. Alevi vatandaşlarımız her zaman olduğu gibi soğukkanlılıklarını korumaya devam edeceklerdir."

4/ 6